REKLAMA

Podhalańczycy medalistami na arenie międzynarodowej (ZDJĘCIA)

Żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla zdobyli trzecie miejsce w wojskowym biegu patrolowym podczas Międzynarodowych Dywizyjnych Mistrzostw w Sportach Zimowych (IDSM 2015) w Niemczech.

21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, a zarazem Polskę, w mistrzostwach organizowanych przez 10. Dywizję Pancerną reprezentowała drużyna z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Kierownikiem zespołu była ppor. Anna Jasińska, a kapitanem drużyny ppor. Michał Krzal.

W zawodach, które odbyły się w ostatnim tygodniu lutego bieżącego roku, rozegrano kilka konkurencji. Odbył się miedzy innymi: slalom gigant, biatlon oraz zawody w konkurencji narciarstwa tourowego. Nasza reprezentacja czekała na tą najważniejszą – bieg patrolowy, który jest dominującą konkurencją mistrzostw.

Sportowe żołnierskie zmagania rozpoczęły się uroczystą zbiórką, instruktażami oraz wyborem i ujednoliceniem sprzętu dla zawodników. Każda reprezentacja miała przydzielonego opiekuna. Polakami zajmował się starszy chorąży sztabowy Karol Kaluzynski z pochodzenia Polak.

Uczestnicy zakwaterowani byli w miejscowości Bischofsmais w południowo-wschodniej części Niemiec, a same zawody odbywały się w górach w Hohenzollern Skistadion.

Na starcie biegu sprawdzono obciążenie zawodników. Regulamin biegu zakładał, że cały zespół musi mieć w plecakach obciążenie minimum 55 kg co dawało około 11 kg na jednego żołnierza oraz dodatkowo sanki do ewakuacji rannego. Patrol polegał na przebiegnięciu na nartach dwóch dużych „pętli” po 3,9 km oraz jedną małą (600m).Na trasie trzeba było wykazać się umiejętnościami jazdy na nartach, ratowniczymi, strzeleckimi oraz celnym rzutem. Po przebiegnięciu pierwszej pętli, w bardzo pofałdowanym terenie, odbył się rzut granatem i strzelanie z karabinka. Z 15 granatów należało 12 wrzucić do 2 metrowego celu. Za każdy nietrafiony granat „płaciło się” czasem. W strzelaniu było podobnie, za każde „pudło” naliczane było 30 sekund kary. Ostatnia część trasy to transport rannego na noszach. Jeden z zawodników w rozłożonych noszach ciągnięty był przez pozostałych do samej mety.

Polscy żołnierze zameldowali się na mecie z czasem 1 godz. i 15 minut, co – ku wielkiej radości – okazało się wspaniałą trzecią lokatą. Wygrał zespół z Rumunii przed żołnierzami ze Szwajcarii.

Wieczorem odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców w poszczególnych konkurencjach oraz zamknięcia mistrzostw.

Skład reprezentacji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich:
•    ppor. Anna JASIŃSKA – kierownik wyjazdu
•    ppor. Michał KRZAL – zawodnik (kapitan reprezentacji)
•    plut. Henryk STEFANÓW – zawodnik
•    st. kpr. Radosław SZUTY – zawodnik
•    kpr. Mariusz PIETRYSZYN – zawodnik
•    st. szer. Łukasz KUBASIK – zawodnik
•    st. szer. Paweł GRABAS – zawodnik
•    szer. Wojciech KOSIBA – zawodnik

Tekst: kpt. Konrad Radzik
Foto: ppor. Anna Jasińska
materiał nadesłany

03-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: