REKLAMA

Pielęgniarstwo to nie tylko zawód, to powołanie (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych to najlepszy moment, aby zwrócić uwagę na zaangażowanie personelu pielęgniarskiego i wybór tego wyjątkowego zawodu.

pielęgniarki_święto

W obecnej sytuacji, jaką mamy, pielęgniarki, położne i pracownicy medyczni, często są na „pierwszej linii frontu” czy to ostatnio w czasie walki z koronawirusem, czy też obecnie ratując życie rannym podczas wojny na Ukrainie.

Tym bardziej należy przypomnieć o ich wielkim poświęceniu, zaangażowaniu w opiekę i pomoc osobom chorym. Mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żadne aparaty ani urządzenia nie są w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, które niosą często w najtrudniejszych chwilach życia. Zawsze gotowe wysłuchać, dodać otuchy czy powiedzieć ciepłe słowo.

Rola pielęgniarek i położnych jest nieoceniona, to nie tylko zawód, ale również misja i powołanie. Międzynarodowe święto obchodzone co roku 12 maja stało się okazją, aby podziękować i wyrazić uznanie za ich pracę i poświęcenie. Uroczystości w tym dniu odbyły się również w Brzozowie, a rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. w kaplicy szpitalnej koncelebrowaną przez ks. Andrzeja Kusia – Proboszcza Parafii w Humniskach – Skrzyżowanie oraz ks. kapelana Stanisława Waltera.

Wiele ciepłych słów na temat tego wyjątkowego zawodu napłynęło z okazji święta do Naczelnej Pielęgniarki Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Zenony Radwańskiej, która w drugiej części spotkania okolicznościowego wygłosiła dla uczestników prelekcję na temat historii „Pielęgniarstwa wczoraj i dziś”. Powiedziała o sztuce pielęgnowania jeszcze w czasach starożytności, omówiła system kształcenia, kompetencje i charakter pracy pielęgniarki i położnej jeszcze w okresie międzywojennym aż po czasy współczesne.

pielęgniarki_święto2

Podkreśliła, jak ważne jest powołanie do zawodu, nawiązując do cytatu Alberta Pike „Pamiętajmy, że to, co robimy dla siebie, umiera razem z nami, to co robimy dla innych, jest nieśmiertelne”. O nowoczesnych opatrunkach aktywnych i technologii w leczeniu ran przewlekłych i ostrych, a także o urządzeniach i akcesoriach dostępnych dla osób ze stomią opowiedział przedstawiciel firmy Convatect.

Słowa uznania i wdzięczności za szczytną i pełną empatii pracę wyraził w swoim wystąpieniu Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd. Podziękował pielęgniarkom i położnym za tę piękną posługę i zaangażowanie.

Służba ludziom cierpiącym to misja i wyzwanie, a nade wszystko ogromna odpowiedzialność. Jestem przekonany, że zawód pielęgniarki i położnej wykracza daleko poza posiadane kwalifikacje i profesjonalizm. Dotyka serca i umysłu potrzebujących, którym niesiecie słowa otuchy i gesty dobroci. Waszą pomoc odczuwają nie tylko pacjenci, ale również ich rodziny. W tym wyjątkowym dniu życzę Państwu dużo zdrowia, sił i wytrwałości tak potrzebnych w pracy z ludźmi cierpiącymi. Niechaj kolejne lata pracy przynoszą ludzką życzliwość i uznanie pacjentów – przekazał Zdzisław Szmyd.

W dniu świętowania gratulacje i życzenia przesłał Piotr Bromber – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, jak również Renata Michalska – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie.

Dziękuję Wam za tę pracę, którą wykonujecie na rzecz człowieka chorego, cierpiącego. Życzę Wam dużo zdrowia, satysfakcji z wykonywania zawodu, szacunku dla samych siebie, żebyście Państwo byli otwarci dla wszystkich, dla pacjentów, a swój zawód wykonywali z misją, bo przecież jest on powołaniem – podkreśliła Renata Michalska.

Najserdeczniejsze życzenia, wielu sił w tych trudnych czasach, ale przede wszystkim mądrości życiowej, a w szczególności zawodowej życzyła dla wszystkich koleżanek i kolegów Beata Barańska — Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pielęgniarstwa.

Spotkanie okolicznościowe poprowadziła Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Pielęgniarek i Położnych przy SSPOO w Brzozowie Zofia Czech.

pielęgniarki_święto4

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

17-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: