REKLAMA

Piękny zachód słońca! Krwistoczerwone niebo (ZDJĘCIA)

RYMANÓW ZDRÓJ / PODKARPACIE. W ostatnich dniach możemy obserwować przepiękne zachody słońca. Niebo wypełnia wtedy szeroka gama kolorów. Duże wrażenie robi czerwień, która według ludowych przepowiedni oznacza pogorszenie pogody, opady i silny wiatr. Publikujemy kilka zdjęć wykonanych na górze Przymiarki niedaleko Rymanowa Zdroju.

Zdjęcia: Maciej Domaradzki

Zdjęcia wykonano na górze Przymiarki. To grzbiet górski w Beskidzie Niskim, w paśmie Wzgórz Rymanowskich. Góra znajduje się na wschód od górnej części Lubatowej i na zachód od Rymanowa-Zdroju.

Piękne zachody słońca można było obserwować w ostatnich dniach również w Sanoku i okolicach. Niebo wypełniało się wieloma kolorami, a dominującym była czerwień. Według ludowych przepowiedni krwistoczerwony zachód słońca wróży opady deszczu i silny wiatr, generalnie pogorszenie pogody.

Z czego wynika czerwony kolor nieba? To efekt rozpraszania światła na zawieszonych pyłach. Przy wyżowej pogodzie pyłów może być więcej. Dlatego będziemy wtedy obserwować czerwone słońce o zachodzie jak i wschodzie. Wówczas bowiem światło przechodzi przez znacznie grubszą warstwę powietrza i aerozoli.

Synoptycy nie zgadzają się z ludowymi wierzeniami, przedstawiając swój punkt widzenia dotyczący czerwonych wschodów czy zachodów słońca. Tłumaczą, że w umiarkowanych szerokościach geograficznych dominuje cyrkulacja zachodnia, dlatego przez czerwony zachód słońca możemy zobaczyć nadciągający do nas wyż, co oznacza, żę pogoda będzie dobra. Z kolei czerwony wschód pokazuje odpływający wyż, więc pogoda się zepsuje. 

Chcesz pokazać naszym Czytelnikom swoje zdjęcia ze spaceru, wycieczki, wyprawy, wschodu czy zachodu słońca? Wyślij je na nasz adres: redakcja@esanok.pl

Wysłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację na łamach portalu eSanok.pl.

Przypominamy o zachowaniu praw autorskich. Nadesłane fotografie traktowane będą przez redakcję jako własność osoby wysyłającej maila. Jeżeli nadesłane zdjęcia pochodzą od osób trzecich, a nie są wysyłane przez nie osobiście, prosimy o wpisanie w treści maila wyrażenie zgody przez autora na publikację oraz równoczesne podanie imienia i nazwiska twórcy. W przypadku kradzieży fotografii redakcja będzie zobowiązana do przekazania policji wszelkich danych mogących doprowadzić do odpowiedzialności karnej.

źródło: Red., Wikipedia / Creative Commons foto: Maciej Domaradzki

11-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)