REKLAMA

Parasomnia – co to za zaburzenie?

Portrait of happy senior woman with coffee reading book in bed at home, looking at camera.

Zaburzenia snu to problem dotykający coraz więcej ludzi w obecnych czasach. Wielu z nas boryka się z problemami z zaśnięciem, koszmarami, lunatyzmem, paraliżem sennym, bezsennością lub przeciwnie – nieustającą sennością. Dolegliwości te mogą dotyczyć osób w każdym wieku, zarówno starszych, jak i młodszych. Chociaż przyczyną może być stresujący i nieregularny tryb życia, niepokojące objawy mogą także sygnalizować początek poważnej choroby.

Czym jest parasomnia?

Parasomnia jest grupą zaburzeń snu związaną z mimowolnymi ruchami wykonywanymi podczas spania bądź też bezpośrednio po przebudzeniu się. Zaliczamy więc do niej zarówno koszmary nocne oraz lęki, jak i paraliż senny, lunatykowanie czy tak zwane upojenie senne – trwające krótko po obudzeniu zaburzenia świadomości.

Parasomnia może być związana z nieprawidłowym stylem życia. Picie dużych ilości kawy lub alkoholu, zażywanie narkotyków może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia tych zaburzeń. Nieodpowiednie jest także jedzenie, oglądanie telewizji, a nawet czytanie bezpośrednio przed zaśnięciem – może się to przyczynić do koszmarów czy mimowolnych, męczących ruchów podczas snu. Parasomnia może być także związana ze złym oświetleniem w sypialni lub hałasem dochodzącym z ulicy. Często wyeliminowanie powyższych czynników pozwala poradzić sobie z zaburzeniem, czasami jednak nie jest to wystarczające.

Young Caucasian lady holding glass of water, taking pill on bed, feeling unwell at home, copy space. Millennial woman using medical drug, suffering from headache, drinking tablet indoors

Jak poradzić sobie z zaburzeniami snu?

Jeżeli cierpimy na różnego rodzaju zaburzenia podczas snu, warto w pierwszej kolejności zadbać o zdrowe nawyki zarówno w ciągu dnia, jak i bezpośrednio przed zaśnięciem. Dobrym rozwiązaniem będzie również zmiana warunków panujących w sypialni. Zasłony nieprzepuszczające światła i tłumiące hałas dobiegający z ulicy mogą być pomocne i znacznie poprawić sen.

W celu zwiększenia komfortu podczas spania, warto także zaopatrzyć się w wysokiej jakości materac twardy renomowanego producenta Hilding Anders. Tego typu produkty dostępne są zarówno w wariantach sprężynowych, piankowych jak i hybrydowych, możemy więc dobrać model idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Takie twarde materace są stabilne, pozwalają na naturalne ułożone kręgosłupa i odpowiednie podparcie, co pozwala na spokojny i zdrowy sen. Różne stopnie twardości pozwalają na wybranie produktu odpowiedniego dla swojej wagi i preferencji – pamiętajmy, że zarówno zbyt miękkie, jak i zbyt twarde podłoże może skutkować bólami mięśni i kręgosłupa, a także pociągać za sobą konsekwencje w postaci zaburzeń snu, w tym również parasomnii.

Jeżeli jednak zmiana nawyków, dbanie o higienę snu oraz ograniczenie substancji pobudzających nie odniesie zamierzonego efektu, powinniśmy skonsultować nasze problemy ze specjalistą. W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć symptomów zaburzeń sennych – nocny odpoczynek jest kluczowy dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania.

Komfortowe i modne urządzenie sypialni

Wystrój sypialni – takie jak kolor ścian czy oświetlenie –  może w znacznej mierze wpłynąć na jakość naszego snu. Jak więc urządzić wnętrze w sposób nie tylko komfortowy dal nocnego odpoczynku, ale również stylowy? Aranżacja w stylu nowoczesnym, boho bądź też sypialnia glamour łączy elegancki wygląd z przyjemną dla oczu kolorystyką i oświetleniem. Nie zapominajmy, że najważniejszym elementem jest łóżko i wygodny, dopasowany do naszych potrzeb materac – dzięki temu nasz sen będzie zdrowy i spokojny.

Light bedroom rustic interior with natural materials. Wooden furniture and cotton textiles

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

03-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: