Papierosy pożerają Cię żywcem
BRZOZOW. 19 listopada br. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie odbyło się spotkanie poświęcone inauguracji ogólnopolskiej kampanii społecznej zatytułowanej „Papierosy pożerają Cię żywcem”.
– Akcja skierowana jest do wszystkich osób palących, w tym w głównej mierze do palących rodziców i innych osób palących w obecności dzieci. Celem podejmowanych działań jest dostarczenie społeczeństwu informacji w zakresie zysków płynących z niepalenia tytoniu, zagrożeń wynikających z czynnego i biernego palenia oraz aspektów prawnych, zdrowotnych i społecznych związanych z tym problemem. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Zdrowia a patronat honorowy objął Główny Inspektorat Sanitarny. Narzędziami będą wyświetlane do 13 grudnia br. spoty we wszystkich ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, reklamy i billbordy prasowe. Ogromną rolę mogą także odegrać media regionalne, które są najbliżej mieszkańców naszego powiatu i mogą spopularyzować przesłanie akcji” – powiedział T. Pióro Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie.
84 milimetry ryzyka
Najchętniej kupowany w Polsce papieros ma długość 84 milimetry, a „przeciętny palacz” spala go w ciągu 8 minut, co w przypadku palenia jednej paczki dziennie oznacza dla organizmu blisko 3 godzinną inhalację truciznami dziennie. W skali miesiąca czy roku ilość „wypalonego czasu” jest ogromna nie wspominając o tym, że palenie „bije” palacza po zdrowiu jak i po kieszeni. Jak powiedział niedawno zmarły na raka płuc znany kardiochirurg prof. Zbigniew Religia – „ (…) gdybym miał taką wiedzę na temat palenia, jaką mam teraz, prawdopodobnie nigdy nie zacząłbym palić. Zwracam się też z apelem do palaczy: starajcie się rzucić palenie. A tych, którzy dopiero zaczynają sięgać po papierosy chciałbym ostrzec: moja choroba jest najlepszym dowodem na to, że palenie jest rzeczywiście niebezpieczne i może zabić”.
Palenie zabija
Dym z papierosa zawiera około 4000 chemikaliów, z których co najmniej 40 powoduje raka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2000 roku na choroby odtytoniowe zmarło 69 tysięcy Polaków. Wśród osób, które doznają zawału serca przed 50 rokiem życia około 80 % są to osoby palące papierosy. W Polsce papierosy pali aż 9 milionów osób, przy czym po papierosy sięgają coraz młodsi. Badania wskazują, że 64 % chłopców i 53 % dziewczyn w wieku 13-15 lat podjęło próbę palenia papierosów. Poważnym zagrożeniem jest także bierne palenie. W Polsce ok. 92 % palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Ok. 70 % z nich narażone jest na wdychanie dymu papierosowego we własnych domach co może prowadzić u nich do częstego występowania chorób układu oddechowego czy gorszego rozwoju psychicznego.
Walczmy z nałogiem
Rzucenie palenia jest trudnym procesem. Organizm pozbawiony substancji uzależniającej może reagować przykrymi objawami: stanami depresyjnymi i lękowymi, frustracją, wzmożonym apetytem itp. Takie objawy często powodują u osoby rzucającej palenie zniechęcenie i powrót do nałogu. Nie musi tak być ! Skorzystaj z pomocy lekarza lub Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 0 801 108 108. Aby otrzymać więcej informacji i materiały edukacyjne można się także zgłosić do Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie.
www.powiatbrzozow.pl
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: