REKLAMA

Otwarto Izbę Pamięci poświęconą księdzu harcmistrzowi Zdzisławowi Peszkowskiemu! (VIDEO)

|

Otwarto Izbę Pamięci poświęconą księdzu harcmistrzowi Zdzisławowi Peszkowskiemu! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. 5 marca miało miejsce otwarcie Izby Pamięci poświęconej Wielkiemu Polakowi i Sanoczaninowi, księdzu harcmistrzowi Zdzisławowi Peszkowskiemu. Pamiątki po harcmistrzu możemy oglądać w budynku kościoła pw. Chrystusa Króla w Sanoku.

Izba Pamięci to dzieło, które powstało dzięki pracy wielu osób, którymi kierowała pani Krystyna Chowaniec.

– Jestem dumny jako sanoczanin i bardzo się cieszę z tego, że w Sanoku przy Kościele pw. Chrystusa Króla powstała Izba Pamięci Księdza Zdzisława Peszkowskiego. Kilka lat temu w Sejmie miałem zaszczyt przedstawić uchwałę upamiętniającą ks. prałata w 100. rocznicę Jego urodzin, przyjętą przez Sejm RP, a teraz mamy w Sanoku odsłonięte w 2022 roku popiersie i nowootwartą izbę pamięci. Dziękuję inicjatorce upamiętnienia ks. Peszkowskiego pani Krystynie Chowaniec za to, że niestrudzenie pracuje na rzecz upamiętnienia w naszym rodzinnym mieście Wielkiego Saniczanina i Polaka jakim jest ksiądz prałat – powiedział Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, który brał udział w otwarciu Izby. 

Tego samego dnia w kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku odbył się koncert finałowy IV konkursu „Katyń w pieśni i poezji”.

Zdzisław Peszkowski zapisał się w pamięci Polaków przede wszystkim jako głosiciel prawdy o Zbrodni Katyńskiej: był kapelanem Rodzin Katyńskich i Rodzin Pomordowanych na Wschodzie. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Brał udział w kampanii wrześniowej. Od października 1939 do maja 1940 roku przebywał w obozie w Kozielsku. 5 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Aktywnie działał na rzecz polskiej kultury. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Ksiądz Peszkowski powtarzał, że ocalał, by dać świadectwo prawdzie. Założył Fundację „Golgota Wschodu”, prowadził badania naukowe, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Był autorem publikacji o tematyce katyńskiej.

Przez lata pracując na rzecz polskiej kultury i nauki oraz wskazując drogę prawdy przypominającą światu o Zbrodni Katyńskiej, dobrze zasłużył się Polsce. W uznaniu ogromnych zasług Ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci – czytamy w uchwale


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Sejm uczcił pamięć księdza Peszkowskiego w setną rocznicę urodzin (VIDEO)

Odsłonięcie popiersia ks. Peszkowskiego. Tak wyglądała uroczystość (VIDEO, ZDJĘCIA)


07-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: