REKLAMA

Od dziś podwyżka płacy minimalnej, cen prądu i gazu

PODKARPACIE. 1 lipca 2024 roku przynosi nam wiele zmian. Najważniejszymi i najbardziej odczuwalnymi dla nas zmianami są podwyżki najniższej stawki minimalnej, a także prądu oraz gazu. Dziś wchodzą w życie zmiany w zasadach udzielania pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, a także zmiany w stawkach mandatów. Zobacz, co jeszcze przyniosła nam połowa roku.

Najważniejszą dla wielu zmianą, jaka weszła dzisiaj w życie, jest podwyżka stawki minimalnej. Chociaż jest to raczej zabieg kosmetyczny, idzie za tym wiele innych zmian, w tym zmiany stawek mandatów, zmiany niektórych świadczeń socjalnych oraz zmiany kryteriów ich przyznawania. Od dziś najniższa minimalna stawka brutto w oparciu o umowę o pracę to 4300 zł. Jest to zmiana o 58zł brutto. Wraz ze wzrostem stawki minimalnej, zmianie ulega minimalna stawka godzinowa. Do wczoraj była to kwota 27,70zł brutto. Od dziś kwota ta wynosi 28, 10zł. Jest to wzrost o 40 groszy.

Czy zmiana ta będzie odczuwalna dla naszych portfeli?
Pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zarabiający minimalne wynagrodzenie zarabiali do wczoraj 3 221,98 zł netto. Wynagrodzenie za lipiec, uwzględniające podwyżkę stawki minimalnej wyniesie 3 261,53 zł. Jest to wzrost o 39,55 zł netto. Wzrost pensji dla pracowników rozliczanych na podstawie umowy zlecenia, w oparciu o stawkę godzinową, to zaledwie 36 groszy netto. Przy założeniu, że pracownik wypracuje podstawowy wymiar godzinowy, czyli 160 godzin w miesiącu oraz ma ukończone 26 lat, otrzyma podwyżkę 57,60 zł netto.

Wraz z podwyżką pensji minimalnej wzrośnie dodatek za pracę w nocy, czyli w godzinach od 21:00 do 7:00 rano, który wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej.

Zmianie ulegnie także wysokość grzywien nałożonych mandatem karnym. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, stawka ta nie może przekraczać 5-cio krotności najniższej krajowej. Do wczoraj stawka ta wynosiła 21 tys. 210 zł, od dziś została podniesiona o 290 zł.

To nie wszystkie grzywny, które wzrosły z dniem dzisiejszym. Nieznacznie wzrosły kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC pojazdu nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Stawki wraz z podwyżkami prezentują się na tabeli zamieszczonej poniżej.

źródło: UFG

 

Nie tylko pensja wzrośnie
Analizując powyższe cyfry, można dojść do wniosku, że podwyżka pensji minimalnej nie wpłynie znacząco na komfort życia osób zarabiających minimalną stawkę krajową. Od dziś, tj. 1 lipca 2024r., przestaje obowiązywać tarcza energetyczna. Zgodnie z zatwierdzonymi stawkami przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Dla nas oznacza to podwyżkę o około 19%. Stawki te będą utrzymywać się do czerwca 2025r.

Niestety to nie koniec podwyżek. Od dziś także ulegają zmiany opłaty za energię elektryczną. Rządzący obiecują wprowadzenie bonu energetycznego, który miałby stanowić dodatek do opłat zgodnie z określonymi regulacjami. Miałaby to być kwota 300zł oraz 600zł w zależności od spełnianych wymagań. Bon ma być przyznany jednorazowo. Do końca czerwca 2024 r. odbiorców indywidualnych obowiązywała cena netto za sprzedaż energii na zamrożonym przez ustawodawcę poziomie 412 zł/MWh. Zgodnie z ustawą o wspominanym wyżej bonie, od dziś cena ta wzrośnie do 500 zł/MWh (bez względu na poziom zużycia energii).

Zmiany w prowadzeniu sprzedaży online
Od dzisiaj w życie wchodzą przepisy, które regulować będą kwestię sprzedaży w internecie dla osób fizycznych, tj. nieprowadzących działalności gospodarczej. Nowe ustawodawstwo nakłada na platformy sprzedażowe obowiązek weryfikacji sprzedającego. Obowiązują także limity sprzedażowe: 30 transakcji rocznie i/lub sprzedaż o wartości 2 tysięcy euro (8 600zł; stan na dzień 1 lipca 2024r.). Regulacja ta ma dotyczyć także usługodawców niebędących przedsiębiorcami.

Od dziś plastikowe nakrętki przytwierdzone do opakowania
Dzisiaj w życie weszły unijne przepisy, które wymuszają na producentach żywności przytwierdzenie plastikowej nakrętki do opakowania. Zmiany te widoczne są juz od początku roku na naszym rynku, jednak czy są one postępem cywilizacyjnym – tę ocenę pozostawiamy Państwu.

Zmiany w pomocy obywatelom Ukrainy
Rozwiązania obowiązujące od 1 lipca br. zakończą okres, za który wypłacane będzie świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie obywatela Ukrainy w lokalach prywatnych. Świadczenie to miało charakter nadzwyczajny i z czasem utraciło swoje pierwotne znaczenie. Do końca lipca można składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. Wnioski złożone w tym okresie będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach. Przepisy obowiązujące od 1 lipca br. przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r.

Od dzisiaj można także składać wnioski o dodatek do wyprawki szkolnej, o czym informowaliśmy TUTAJ.

 

IL
źródło: GUS, gov.pl, UFG, materiał nadesłany

01-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: