REKLAMA

Od 1 lutego paliwo tańsze nawet o 70 groszy? Tarcza Antyinflacyjna 2.0 (VIDEO)

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 lutego wprowadzone w życie zostaną założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Przez pół roku obowiązywać będą dodatkowe obniżki, które z założenia mają ograniczyć negatywne skutki galopującej inflacji. Jak oceniacie te działania rządzących? Czy są one wystarczające? Zapraszamy do udziału w dyskusji.

Pierwsza odsłona Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej weszła w życie 18 grudnia. Jak piszą o niej autorzy „tarcza ma złagodzić konsekwencje inflacji, które dotykają nas wszystkich”.

W pierwszym etapie:

– Obniżono stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc.
– Zniesiono akcyzę na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc.
– Obniżono stawki VAT na ciepło z 23 do 8 proc.

Jak poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, od 1 lutego obowiązywać będą kolejne założenia.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to:

– Obniżka do 8% VAT na paliwo, to blisko 60-70 gr na litrze.
– Obniżka do 0% VAT na produkty żywnościowe.
– Obniżka VAT na nawozy 0%
– Obniżka VAT na ciepło 5%.
– Przedłużenie obniżki VAT na prąd 5%.
– Niższe opłaty za gaz.


grafiki (3): Kancelaria Premiera – Fb

Tarcza przede wszystkim ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy. Walka z inflacją będzie trudna, ale ją wygramy dlatego, że troszczymy się przede wszystkim o polskie rodziny. Będziemy robić wszystko, żeby naszych partnerów przekonywać do ogólnoeuropejskich działań – takich, które wywrą odpowiednią presję na Rosję i doprowadzą do niższych cen gazu, prądu, a dzięki temu do zbicia inflacji w całej Unii Europejskiej – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Sprawa jest szeroko komentowana w mediach. Nie brakuje głosów kreślących pesymistyczne wizje, co do skutków wprowadzanych zmian.

Najciekawszy paradoks tarczy 2.0 jest taki, że znacząco zwiększa szansę na dwucyfrową inflację w lipcu (kiedy wszystkie efekty się odwracają). Ergo, jest spora szansa, że pół roku obowiązywania tarczy przedłuży się – oceniają ekonomiści mBanku cytowani przez Business Insider.

W artykule mówi się również o tym, że ceny artykułów żywnościowych ostatecznie mogą ukształtować się na wyższym (!) poziomie niż w sytuacji, w której nie mielibyśmy do czynienia z zaordynowanie przejściowej obniżki VAT.


zdjęcie poglądowe

A jak Państwo oceniają to, co aktualnie dzieje się w kraju oraz samą Rządową Tarczę Antyinflacyjną? Zapraszamy do dyskusji.

źródło: Red., Kancelaria Premiera – Fb, Business Insider

12-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: