REKLAMA

Od 1 lutego paliwo tańsze nawet o 70 groszy? Tarcza Antyinflacyjna 2.0 (VIDEO)

POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 lutego wprowadzone w życie zostaną założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Przez pół roku obowiązywać będą dodatkowe obniżki, które z założenia mają ograniczyć negatywne skutki galopującej inflacji. Jak oceniacie te działania rządzących? Czy są one wystarczające? Zapraszamy do udziału w dyskusji.

Pierwsza odsłona Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej weszła w życie 18 grudnia. Jak piszą o niej autorzy „tarcza ma złagodzić konsekwencje inflacji, które dotykają nas wszystkich”.

W pierwszym etapie:

– Obniżono stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc.
– Zniesiono akcyzę na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc.
– Obniżono stawki VAT na ciepło z 23 do 8 proc.

Jak poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, od 1 lutego obowiązywać będą kolejne założenia.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to:

– Obniżka do 8% VAT na paliwo, to blisko 60-70 gr na litrze.
– Obniżka do 0% VAT na produkty żywnościowe.
– Obniżka VAT na nawozy 0%
– Obniżka VAT na ciepło 5%.
– Przedłużenie obniżki VAT na prąd 5%.
– Niższe opłaty za gaz.


grafiki (3): Kancelaria Premiera – Fb

Tarcza przede wszystkim ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy. Walka z inflacją będzie trudna, ale ją wygramy dlatego, że troszczymy się przede wszystkim o polskie rodziny. Będziemy robić wszystko, żeby naszych partnerów przekonywać do ogólnoeuropejskich działań – takich, które wywrą odpowiednią presję na Rosję i doprowadzą do niższych cen gazu, prądu, a dzięki temu do zbicia inflacji w całej Unii Europejskiej – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Sprawa jest szeroko komentowana w mediach. Nie brakuje głosów kreślących pesymistyczne wizje, co do skutków wprowadzanych zmian.

Najciekawszy paradoks tarczy 2.0 jest taki, że znacząco zwiększa szansę na dwucyfrową inflację w lipcu (kiedy wszystkie efekty się odwracają). Ergo, jest spora szansa, że pół roku obowiązywania tarczy przedłuży się – oceniają ekonomiści mBanku cytowani przez Business Insider.

W artykule mówi się również o tym, że ceny artykułów żywnościowych ostatecznie mogą ukształtować się na wyższym (!) poziomie niż w sytuacji, w której nie mielibyśmy do czynienia z zaordynowanie przejściowej obniżki VAT.


zdjęcie poglądowe

A jak Państwo oceniają to, co aktualnie dzieje się w kraju oraz samą Rządową Tarczę Antyinflacyjną? Zapraszamy do dyskusji.

źródło: Red., Kancelaria Premiera – Fb, Business Insider

12-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)