BRZOZÓW / PODKARPACIE. W 2019 roku na instalacjach w trzech miejscowościach powiatu brzozowskiego zwiększono moc pola elektromagnetycznego. Dotyczy to Golcowej, Hłudna i Przysietnicy. Na niektórych antenach wartości zwiększyły się aż czterokrotnie. W odpowiedzi uzyskanej ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie czytamy, że wartości natężenia pola elektrycznego nie przekraczają dopuszczalnych poziomów.
Ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie otrzymaliśmy kompleksowe odpowiedzi na nasze pytania dotyczące nowych masztów instalowanych na terenie powiatu. Poznaliśmy szczegóły związane z wieżami, które zostały lub będą instalowane.
Dowiedzieliśmy się także, że w 2019 roku doszło do zmian w zakresie zwiększenia emisji pól elektromagnetycznych.
GOLCOWA
HŁUDNO
PRZYSIETNICA
Przypomnijmy, że do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec gminy Brzozów, zaniepokojony funkcją, jakie mają spełniać powstające w okolicy jego miejsca zamieszkania maszty.
Nowe maszty na granicy Brzozowa i Humnisk
Nasz Czytelnik zastanawiał się, czy nowe instalacje będą służyć sieci 5G.
– Nadajniki znajdują się ok 500 metrów od najbliższych domostw. Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka – mówi Pan Piotr.
– Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka. Przypominam, że znajdują się one około 500 m od najbliższych domów w Humniskach – dodawał Pan Piotr.
foto (4): materiały nadesłane
W pierwszym artykule na ten temat przedstawialiśmy odpowiedź uzyskaną z Urzędu Miejskiego w Brzozowie. Ważna jej część dotyczyła oddziaływania masztów na środowisko.
– Obaj inwestorzy przedstawili analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, która wskazuje, że inwestycje nie oddziałują negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne (w przeciwnym przypadku, nie można wydać pozwolenia na budowę). Z dokumentów nie wynika jednoznacznie, by obiekty te miały służyć wdrożeniu sieci 5G, jak również by były to maszty zastępcze – czytamy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie.
Magistrat informował, że ponieważ maszty są obiektami budowlanymi, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu. Nasze pytania skierowaliśmy zatem do brzozowskiego starostwa.
– Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy należy do zadań gminy (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293) a decyzja o warunkach zabudowy lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydana przez Burmistrza Gminy Brzozów jest wiążąca dla organu wydającego pozwolenie na budowę ( art. 55 wyżej cyt. ustawy) – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.
– Projektowane wieże są obiektami budowlanymi służącymi do zainstalowania na nich anten i tras kablowych stanowiących wyposażenie stacji bazowych, które obsługiwać będą sieci telefonii komórkowych, należących i eksploatowanych przez Polkomtel Sp. z o. o. (wieża na dz. nr ewid. 1180) oraz P4 Sp. z o. o. (wieża na dz. nr ewid 1237). Funkcją stacji bazowych jest zapewnienie sygnału dla użytkowników telefonii komórkowej. Z dołączonej do wniosku o pozwolenie na budowę dokumentacji projektowej nie wynika, że nowe maszty będą służyły sieci 5G – mówi nam Anna Furman, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Brzozowie.
Odnośnie konsultacji społecznych, o które zapytaliśmy, okazało się, że na etapie wydawania pozwolenia na budowę, ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.), nie przewiduje takiej procedury.
Ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie otrzymaliśmy kilka istotnych dokumentów dotyczących nowych masztów instalowanych na terenie powiatu.
Ostatni z prezentowanych przez nas tutaj dokumentów zawiera między innymi informację o zwiększeniu emisji pól elektromagnetycznych.
Analiza oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: