REKLAMA

Nowy samochód i przedszkole dla wychowanków SOSW w Brzozowie (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Niemal 130 tys. zł kosztował nowy samochód zakupiony dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brzozowie. Pojazd w wysokości 70 tys. zł. dofinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostała część kwoty wydatkowana została na ten cel z budżetu powiatu brzozowskiego. Uroczyste przekazanie dziewięcioosobowego Forda Transita miało miejsce 2 września br. podczas inauguracji roku szkolnego w brzozowskiej placówce.

Samochód z wydłużoną przestrzenią ładunkową wyposażony jest w uchwyty i pasy do mocowania złożonych 2 wózków inwalidzkich oraz podłogę antypoślizgową. Ponadto zamontowano w nim boczny stopień ułatwiający wsiadanie i wysiadanie podróżującym. ­- Nowy pojazd na pewno przyczyni się do podniesienia komfortu przemieszczania się i podróżowania naszych podopiecznych. Jako, że placówka nasza mieści się w dwóch budynkach, usytuowanych w znacznych odległościach od siebie, zachodzi konieczność częstego przemieszczania się uczniów, czy to na stołówkę szkolną, czy też na zajęcia specjalistyczne lub na salę gimnastyczną. Oczywiście myślimy też o wyjazdach w teren i wycieczkach dla naszych uczniów – poinformował zastępca dyrektora SOSW w Brzozowie Paweł Czekański.

To już drugi samochód w ciągu roku jaki otrzymał SOSW w Brzozowie. Poprzedni, zakupiony w grudniu 2018 r. odbył już kilka znaczących podróży. Jako dodatkowy środek transportu wykorzystany był podczas wycieczek do Łagiewnik, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. – To między innymi dzięki własnemu transportowi spełniło się marzenie naszych podopiecznych i udało się grupie uczniów wyjechać na wycieczkę nad morze do Niechorza. Cieszymy się bardzo z kolejnego prezentu, jaki otrzymaliśmy od powiatu brzozowskiego i PFRONU. Myślę, że nowy samochód będzie równie przydatny i przyniesie dużo radości naszym wychowankom, umożliwiając im poznawanie pięknych zakątków naszego kraju – podkreślił zastępca dyrektora.

W tym uroczystym dniu życzenia oraz gratulacje z okazji nowego roku szkolnego złożył starosta brzozowski Zdzisław Szmyd. Wręczył także zastępcy dyrektora SOSW w Brzozowie Pawłowi Czekańskiemu kluczyki do nowego Forda Transita. W przekazaniu pojazdu uczestniczyli również: dyrektor – członek Zarządu Powiatu w Brzozowie Wiesław Marchel, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie Piotr Tasz i kierownik Internatu SOSW Marcin Wiszyński. Bezpiecznych podróży życzył podopiecznym podczas poświęcenia samochodu ks. prałat Franciszek Goch – proboszcz Parafii w Brzozowie.

Od 1 września br. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Brzozowie funkcjonuje Przedszkole Specjalne. Powstało dzięki wsparciu władz powiatu brzozowskiego. Przeznaczone jest dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. – Celem naszego przedszkola jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka, poprzez dostosowanie treści, metod i organizacji poszczególnych zajęć do możliwości psychofizycznych każdego z przedszkolaków. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym dzieci będą również w radosny sposób spędzać czas – stwierdził Paweł Czekański.

W pierwszym roku działania przedszkola został utworzony jeden oddział, który składa się z czwórki dzieci, ale zapotrzebowanie jest znacznie większe. – Jest to pierwsza tego typu publiczna placówka w naszym powiecie, która zapewni dzieciom możliwość kompleksowej opieki, terapii i edukacji. Musimy myśleć o kształceniu ich już od najmłodszych lat, bo jeśli dziecko trafi do przedszkola, to w przyszłości jego edukacja będzie łatwiejsza. Jesteśmy pewni, że będzie to szczęśliwe miejsce dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W przyszłym roku planujemy uruchomić kolejny oddział, ponieważ wiemy, że są chętni i jest duże zapotrzebowanie – powiedział starosta brzozowski Zdzisław Szmyd.

Powstały oddział rekrutował się spośród dzieci, które uczęszczały do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brzozowie na zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju. To właśnie rodzice tych dzieci zwrócili uwagę na potrzebę utworzenia przedszkola specjalnego. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki wsparciu naszych władz powiatowych udało się otworzyć pierwszy oddział naszego przedszkola. Umożliwi on dzieciom osiągnięcie dojrzałości szkolnej w aspekcie rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego – dodał Paweł Czekański.

Pomieszczenia w nowym Przedszkolu Specjalnym dostosowane zostały do potrzeb osób dzieci niepełnosprawnych i wyposażone są w niezbędny sprzęt.

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

05-09-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)