REKLAMA

Nowe metody leczenia w brzozowskim szpitalu

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Nowoczesna chirurgia dąży do minimalizowania inwazyjności.

Zabiegi laparoskopowe w leczeniu raka jelita grubego nadal są rzadkością. W naszym szpitalu wprowadzono metodę operacji tą małoinwazyjną techniką. Blok Operacyjny został wyposażony w pełen zestaw do laparoskopii oraz w..wielofunkcyjny zestaw do diagnostyki endoskopowej oraz 2 kolumny laparoskopowe.

Wzrost liczby zachorowań na nowotwory jelita grubego i odbytnicy stanowi coraz większe wyzwanie dla onkologów. Klasyczne sposoby leczenia głównie operacyjnego w przypadkach nisko zlokalizowanego raka odbytnicy kończyły się trwałym kalectwem pod postacią sztucznego odbytu.
Zabiegi laparoskopowe przezodbytnicze.

Zastosowanie tej metody pozwala na radykalne leczenie wczesnych zmian nowotworów miejscowo zaawansowanych (w wybranych przypadkach)  z zaoszczędzeniem zwieraczy odbytu.

Zabiegi operacyjne wykonane laparoskopowo są procedurami droższymi, jednak  skrócenie czasu pobytu w szpitalu, a także szybsza rekonwalescencja pooperacyjna rekompensują różnice.

Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej (HIPEC)

Metoda ta stosowana jest u pacjentów z nowotworami otrzewnej oraz u pacjentów z przerzutami do otrzewnej w..przebiegu innych nowotworów.  Podstawą tego leczenia jest zabieg operacyjny, którego celem jest usunięcie ognisk przerzutowych. Drugi etap leczenia polega na wprowadzeniu leków przeciwnowotworowych,  w sposób ciągły do ognisk chorobowych. Stosowane leki podawane są  w podgrzanym do temperatury 42 st.C płynie, który w ciągu  30-90 minut trwania procedury obmywa wszystkie miejsca i niszczy komórki nowotworowe.

Metodę HIPEC  można zastosować u chorych  z ograniczonym rozsiewem wewnątrzotrzewnowym i przy braku innych przerzutów. Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników. Metoda jest stosowana u pacjentów z..przerzutami do jamy otrzewnej w przebiegu raka jelita grubego, raka żołądka, raka jelita cienkiego, raka jajnika oraz pierwotnych nowotworów otrzewnej. Skuteczność metody HIPEC zależy w dużym stopniu od rozległości choroby nowotworowej.

ECPW to rodzaj badania diagnostycznego wykorzystującego właściwości endoskopu oraz aparatu rentgenowskiego. Z jego pomocą można potwierdzić lub wykluczyć choroby wątroby, przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego i trzustki.

sz_b

źródło: Szpital Specjalistyczny w Brzozowie

01-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: