REKLAMA

Nowa oferta I LO w Brzozowie: Klasa o profilu wojskowym

BRZOZOW. Uczniowie, którzy planują przyszłość w mundurze będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i zgłębiać wiedzę na temat wojska na poziomie szkoły średniej. We wrześniu przyszłego roku bowiem, w brzozowskim I Liceum Ogólnokształcącym, rozpocznie się kształcenie młodzieży w klasach o profilu wojskowym. Takie ustalenia zawiera umowa podpisana 27 listopada br. między Dorotą Kamińską – dyrektor I LO, a gen. Tomaszem Bąkiem – dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa w obecności Starosty Brzozowskiego – Zygmunta Błaża, Wicestarosty – Janusza Draguły i Sekretarz Powiatu – Ewy Tabisz.

Brzozowskie liceum będzie szóstą szkołą na Podkarpaciu, z którą współpracują Podhalańczycy. Do tej pory mieli „pod opieką” trzy placówki w Rzeszowie i po jednej w Łańcucie i Rymanowie. Dzięki staraniom Zygmunta Błaża – Starosty Brzozowskiego oraz dyrektor Doroty Kamińskiej, brzozowska szkoła została kolejną, w której funkcjonować będzie klasa wojskowa. Uczący się w niej będą mieli o 3 godziny więcej zajęć z Wychowania Fizycznego, o 2 godziny z Przysposobienia Obronnego, a 1godzina poświęcona będzie  historii oręża. Ma to zwiększyć szanse na przebrnięcie przez egzaminy wstępne na studia tych uczniów, którzy po maturze zdecydują się zdawać na uczelnie wojskowe.
Rozszerzony zostanie ponadto program nauczania matematyki, języka angielskiego i fizyki lub biologii. Te przedmioty uczniowie klasy wojskowej zdawać też będą na maturze – powiedziała Dorota Kamińska dyrektor I LO. Do I klasy o profilu wojskowym zostanie przyjętych 20-22 uczniów z dobrymi świadectwami i wysoką liczbą punktów z testu kończącego gimnazjum.

Stalowe nerwy, wytrzymałość fizyczna i logiczne myślenie, to cechy charakterystyczne dla każdego wojskowego. Dzisiaj armia opiera się na ludziach wykształconych i sprawnych kondycyjnie. Nauka w klasie o profilu wojskowym umożliwi uczniom zapoznanie się z częścią zagadnień związanych z funkcjonowaniem i pracą w armii. Dzięki temu niektórym młodym ludziom łatwiej będzie później podjąć decyzje wiążące przyszłość z polską armią. Niekoniecznie od razu po maturze. Do pracy w wojsku można zostać przyjętym po każdym „cywilnym” kierunku studiów – podkreślił gen. Tomasz Bąk, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Do wojska najchętniej przyjmowani są lekarze, informatycy, prawnicy, psychologowie. Oficer musi znać język angielski, przynajmniej w stopniu średniozaawansowanym. Absolwenci uczelni cywilnych zdają egzamin wstępny na kurs oficerski z wiedzy o świecie, a później przechodzą 10-miesięczny kurs. Kandydaci do pracy w wojsku muszą pomyślnie przebrnąć przez komisję lekarską, składającą się z 12 specjalistów, w tym psychiatry. Rozmawiają też z psychologiem i zdają u niego test. Ponadto przechodzą egzamin sprawnościowy, powtarzając go co roku, już jako pracownicy. Wynik negatywny powoduje rozwiązanie umowy o pracę.

jed1

Wielu młodych ludzi interesuje się problematyką wojskową. Chcieliśmy, żeby mieli oni możliwość jak najszybszego poznania realiów służby w armii. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w czasie nauki w liceum nie zostaną poruszone wszystkie sprawy, z którymi na co dzień stykają się żołnierze, ale przynajmniej w części odsłonią kulisy życia w mundurze – zaznaczył Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski i jednocześnie pomysłodawca uruchomienia klasy wojskowej w brzozowskim liceum.

Zdjęcia i tekst: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

02-12-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: