REKLAMA

Noc „spadających gwiazd”! Zobacz wyjątkowe ZDJĘCIA

SANOK, RYMANÓW / PODKARPACIE. Za nami noc „spadających gwiazd”, czyli długo wyczekiwane przez fotografów gwiezdne widowisko przypadające na przełom 12 i 13 dnia sierpnia. Na niebie można wtedy obserwować do 200 Perseidów na godzinę. Wyjątkowe fotografie wykonał w okolicach Rymanowa Artur Mycio.

Do 200 Perseidów na godzinę można było obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Gwiezdne widowisko trwa ogólnie od połowy lipca, ale jego szczyt przypada właśnie na wspomniane dni.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów widocznych z naszej planety. Są to spalające się w górnych partiach atmosfery drobiny pyłu pozostawione przez kometę Swifta-Tuttle’a. Powraca ona w stronę Ziemi co 133 lata.

Obserwacja Perseidów fascynuje ludzi od tysiącleci. Pierwsze zapisy dotyczące tego zjawiska astronomicznego pochodzą sprzed 2000 lat z Dalekiego Wschodu. Perseidy nazywane są też „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem śmierci tego męczennika, który zginął w połowie III wieku w Rzymie. Według tradycji Św. Wawrzyniec zdążył przed męczeńską śmiercią uratować skarby należące do Kościoła, m.in. Św. Graala.

Meteory widoczne są na całym niebie, ale najlepiej na półkuli północnej. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem. Można je obserwować nie uzbrojonym okiem.

Najlepiej podziwiać „spadające gwiazdy” w rejonach, gdzie nie ma „świetlnego smogu”. W naszym rejonie, takie warunki są w Bieszczadach w gminie Lutowiska, gdzie funkcjonuje Park Gwiezdnego Nieba, który jest drugim parkiem, utworzonym w Polsce, po Górach Izerskich. Jest to największy obszar chronionego nieba w Europie. Widać z niego doskonale Drogę Mleczną, a bez teleskopu można zobaczyć około 2000 gwiazd. W miastach widoczne jest ich około 200, a w metropoliach nie więcej niż 20.

Bardzo dobrym miejscem do obserwacji jest również tzw. „Dolina Wiatraków” w Rymanowie. Z tej właśnie lokalizacji postanowił skorzystać fotograf z Sanoka Artur Mycio. Poniżej przedstawiamy efekty jego nocnej sesji.

Foto: Artur Mycio

14-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: