REKLAMA

Nieznajomość prawa szkodzi. Znajomość uczy samodzielności

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Jak odnaleźć się w sytuacjach wymagających znajomości prawa? Jak reagować na urzędowe pisma? Gdzie zwrócić się po pomoc w trudnych sytuacjach życiowych?  To tylko niektóre z zagadnień, z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu prawniczego, zorganizowanego 13 listopada br. dla młodzieży brzozowskich szkół ponadpodstawowych. Najlepiej z tym wyzwaniem poradzili sobie Jakub Kuś (I LO), Krzysztof Supel (ZSE) i Jakub Szlęzak (I LO). Laureaci udowodnili, że niestraszne im kruczki prawne i poradzą sobie z wyzwaniami, jakie niesie współczesny świat.

konkurs_prawny3

Nikt nie jest w stanie przewidzieć ludzkich zawirowań, a jak wiadomo „nieznajomość prawa szkodzi”. Sytuacji wymagających wiedzy prawniczej może być wiele – zwykłe zakupy, korzystanie z Internetu czy prowadzenie swojej firmy. Zdarzają się również te poważniejsze, gdy możemy stać się świadkiem czy ofiarą przestępstwa. Znajomość prawa jest wtedy wręcz nieodzowna.

– Myślę, że warto wiedzieć jakie mamy prawa i obowiązki względem niego. Może nam się to po prostu przydać w przyszłości. Dzisiejszy konkurs był bardzo fajną formą sprawdzenia siebie, swoich wiadomości. Interesuję się tematyką prawniczą i jeśli tylko mogę staram się czytać coś na ten temat. Efekty były zadowalające, bo żadne z pytań nie sprawiło mi większej trudności. Naprawdę warto spróbować swoich sił w tego typu zmaganiach – zachęcał laureat I miejsca Jakub Kuś z I LO w Brzozowie.

konkurs_prawny

– Wiedza prawna zdecydowanie pomaga funkcjonować we współczesnym świecie. Najlepszym przykładem jest kwestia reklamacji, z którą przecież bardzo często mamy do czynienia. Takich przykładów z życia codziennego jest zdecydowanie więcej. Znajomość prawa uczy samodzielności i pomaga chronić własne interesy. Konkurs zapamiętam jako super zabawę i cenne doświadczenie zdobyte na przyszłość – podkreśla laureat II miejsca Krzysztof Supel z ZSE w Brzozowie.

Clipboard01_11Poziom uczestników bardzo pozytywnie ocenił organizator konkursu Karol Grześkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju i Wsparcia „Pasieka” w Rzeszowie.

– Uczniowie świetnie się przygotowali i konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Widać, że poważnie potraktowali swój udział w nim. Najlepsi będą kontynuować szlifowanie wiedzy prawnej, gdyż w grudniu odbędzie się etap międzypowiatowy. To cenna, warta propagowania idea, która wpisuje się w nurt kształtowania świadomości prawnej wśród młodzieży – akcentował Karol Grześkiewicz.

Inicjatywa podjęta została w ramach realizacji zadania publicznego, obsługi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Jasienicy Rosielnej.

konkurs_prawny1

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

21-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)