REKLAMA

Nieznajomość prawa szkodzi. Konkurs wiedzy prawnej (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI. Prawo obecne jest wszędzie – w życiu codziennym, pracy, szkole. Im wcześniej zaczniemy je rozumieć, tym lepiej dla nas. Wszak nikt nie jest w stanie przewidzieć ludzkich zawirowań, a jak wiadomo „nieznajomość prawa szkodzi”. Z takiego właśnie założenia wyszli uczestnicy konkursu wiedzy prawnej, zorganizowanego 8 listopada dla młodzieży brzozowskich szkół średnich.

257494639_342561234341031_4290027989244976159_n

Największą wiedzą w tej newralgicznej dziedzinie wykazała się Patrycja Gratkowska, reprezentantka I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie, gospodarza konkursu. Kolejne miejsca wywalczyły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych: Milena Romańczyk, Aleksandra Frydryk i Patrycja Pietrasz. Laureatki udowodniły, że niestraszne im kruczki prawne i poradzą sobie z wyzwaniami, jakie niesie współczesny świat.

Sytuacji wymagających wiedzy prawnej może być wiele – zwykłe zakupy, odpowiedź na urzędowe pismo, czy prowadzenie własnej firmy. Zdarzają się również te poważniejsze, gdy możemy stać się świadkiem czy ofiarą przestępstwa. Znajomość prawa jest wtedy wręcz nieodzowna.

257612936_342561151007706_5630250093298183495_n

– Dzięki znajomości naszych praw i obowiązków możemy dowiedzieć się co nam wolno, a czego nie. Mamy pewność, że nikt nas nie oszuka, a na dodatek zawsze możemy walczyć o to, co nam się należy. Znajomość prawa zdecydowanie ułatwia życie. Co ważne, może też ochronić nasze interesy. Gdy znajdziemy się w kryzysowej sytuacji będziemy wiedzieć, jak na nią zareagować – zaznacza Patrycja Gratkowska, laureatka I miejsca.

Jak sama podkreśla, nie spodziewała się wygranej, choć na przygotowania poświęciła dużo czasu.

Test zawierał bardzo szczegółowe pytania, jednak nie sprawiły mi one większej trudności. Sam konkurs był doskonałym sposobem na poszerzenie wiedzy i zdobycie doświadczenia, które może się przydać w późniejszym czasie. Była to także super zabawa – podsumowuje uczennica brzozowskiego „ogólniaka”.

– Myślę, że każdy, kto należycie przygotował się do konkursu, powinien napisać go na wysokim poziomie – dodaje z kolei Milena Romańczyk. – Sama tematyka była dla mnie bardzo interesująca. Wiedza prawna zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie we współczesnym świecie. Przyda się zarówno podczas zwykłych zakupów stacjonarnych i internetowych, jak i w miejscu zatrudnienia, gdzie każdy powinien znać swoje prawa i obowiązki jako konsument, pracownik czy też pracodawca.Takich przykładów z życia codziennego jest zdecydowanie więcej – reasumuje Milena.

Wysoki poziom uczestników kilkukrotnie podkreślał organizator konkursu Karol Grześkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju i Wsparcia „Pasieka” w Rzeszowie.

– Uczniowie świetnie się przygotowali. Widać, że udział w konkursie potraktowali bardzo poważnie. Nasze działania wpisują się w nurt kształtowania świadomości prawnej wśród młodzieży. Wiedza ta jest niezbędna w każdej dziedzinie życia. Ci młodzi ludzie za chwilę wkroczą w wiek pełnoletności. Już dzisiaj część z nich ponosi pełną odpowiedzialność za swoje czyny z punktu widzenia przepisów prawa karnego. Ważne jest, aby kształtować szacunek do prawa oraz postawy obywatelskie od najmłodszych lat – akcentował Karol Grześkiewicz.

Warto podkreślić, iż konkurs poprzedzony był warsztatami z młodzieżą, którym towarzyszyła żywa dyskusja opatrzona autentycznymi przykładami z kancelarii prawnej. Zajęcia prowadzili profesjonalni prawnicy z zespołu Fundacji Pasieka. Inicjatywa, nad którą patronat objął Podkarpacki Kurator Oświaty i Starosta Brzozowski, podjęta została w ramach realizacji zadania publicznego, obsługi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Jasienicy Rosielnej. Laureaci czterech pierwszych miejsc otrzymali nowoczesne opaski sportowe, zaś wszyscy uczestnicy drobne zestawy upominkowe.

Serwis informacyjny Powiatu Brzozowskiego


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

dr LESZEK SYKULSKI: POLICENTRYZACJA świata, Nowy Ład GLOBALNY! Neomarksizm KULTUROWY!

tvPolska

15-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: