REKLAMA

Nie ma ,,wakacji od rodzicielstwa”

PODKARPACIE. Zbliża się okres letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Lescy policjanci w ostatnim tygodniu nauki szkolnej spotykają się z najmłodszymi, przypominając, jak bezpiecznie korzystać z wolnego czasu.

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży szkolnej, zarówno tej, która wyjedzie na kolonie, jak i tej pozostającej w swoim miejscu zamieszkania. Policja wzorem lat ubiegłych podejmie działania, których głównym celem będzie ograniczenie i eliminowanie sytuacji skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego i niezorganizowanego wypoczynku. Działania te, prowadzone w ramach corocznej akcji pod nazwą „Bezpieczne Wakacje” będą miały charakter rozpoznawczy, informacyjno-edukacyjny i kontrolny.

W ostatnim tygodniu nauki szkolnej lescy policjanci spotykają się z najmłodszymi, przypominając jak bezpiecznie korzystać z wolnego czasu. Zwracamy się również z prośbą do rodziców, by przypominali swoim pociechom o zasadach bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

SZANOWNI PAŃSTWO!
W okresie wakacyjnym sporo dzieci nie wyjedzie na kolonie czy obozy. Pozostaną w domach. Niektóre z nich przez jakiś czas będą przebywały same.

Mając na uwadze ich dobro przedstawiamy kilka rad, które pomogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem:

• co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem),
• naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innych dzieci),
• zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni, a nie na szyi lub pod wycieraczką przed drzwiami).

Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu – zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.

Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.

W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy mamy, taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Warto również wskazać numery do : Policji. Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej.

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z możliwości kąpieli
Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów.

PRZEKAŻ SWOJEMU DZIECKU NASTĘPUJĄCE INFORMACJE:
• kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,
• nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika oraz kiedy wywieszona jest czerwona flaga,
• nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,
• w czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,
• przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,
• przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno.
• przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny, skuter itp. ) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok

Korzystając ze sprzętu pływającego, mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności!
Pamiętaj o tym, że na plaży i kąpieliskach wypoczywają inni, pozwól i im przyjemnie spędzić czas nad wodą.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek należy:
1. dokładnie sprawdzić komu powierzamy opiekę nad dzieckiem,
2. ustalić jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,
3. uzyskać informacje jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez,
4. ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej,
5. precyzyjnie ustalić środki przewozowe, w razie wątpliwości co do stanu technicznego np. autobusu należy natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny,
6. dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów, najbardziej wartościowe należy oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów,
7. przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami).

Wakacje są okresem sprzyjającym kontaktom seksualnym młodzieży.
Przeprowadź rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań (przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą , wyzywające zachowanie lub ubranie).

Teenagers

źródło: KPP Lesko
foto: flickr.com/Steve Crane

23-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
Inline
Inline