REKLAMA

Młody muzyk z Krzywego wystąpi w finale międzynarodowego talent show!

Niebawem premierę będzie miał międzynarodowy program Wirtuozi V4+. Jest to talent show dla młodych twórców muzyki klasycznej z Polski, Czech, Węgier, Słowacji oraz Serbii. Z Polski zakwalifikował się m.in. młody akordeonista Dawid Siwiecki z Krzywego k. Sanoka (powiat brzozowski), uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku.

Od 27 listopada b.r. w TVP Kultura zadebiutuje pierwsza edycja popularnego na Węgrzech talent show muzyki klasycznej Wirtuozi V4 +, a w niej Dawid Siwiecki z Podkarpacia. Ponadto w programie wezmą udział młodzi artyści reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polskę, Słowację, Węgry) oraz Serbię. W jury programu zobaczymy m.in. Alicję Węgorzewską – polską mezzosopranistkę, a w finałowym odcinku Maestro Placido Domingo.

Program Wirtuozi V4+ miał już 5 edycji lokalnych, emitowanych tylko na Węgrzech. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu widzów, organizatorzy postanowili rozszerzyć jego formułę na skalę międzynarodową, zapraszając do udziału uzdolnionych młodych ludzi z Czech, Polski, Słowacji, a także z Serbii.

W Wirtuozach V4+ zaprezentuje się czwórka wybitnie utalentowanych młodych ludzi z Polski: czternastoletni akordeonista Dawid Siwiecki, trzynastoletni Michał Korzeń grający na fortepianie, siedemnastoletni pianista Maciej Smolag oraz dziewięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie.

– Muzyką interesowałem się od dziecka. Bardzo się ucieszyłem, gdy szkoła muzyczna powstała 5 kilometrów od mojego miejsca zamieszkania. Rozpocząłem w niej naukę w wieku 7 lat. Inspiracją dla mnie był mój dziadek, który też grał na akordeonie, więc wybrałem ten instrument przez niego. W szkole muzycznej uczęszczałem na kursy na akordeonie fortepianowym, ale ze względu na szerszy wybór możliwości rok temu przeszedłem na akordeon guzikow – mówi Dawid Siwiecki, uczestnik talent show Wirtuozi V4+.

Talent show poprowadzi para popularnych i zabawnych gospodarzy: niemiecki showman Thomas Gottschalk oraz polska aktorka i prezenterka Ida Nowakowska.

Program składa się z 4 odcinków finałowych, które wyemitowane zostaną w TVP Kultura w każdy piątek od godz. 19:00. Premiera już 27 listopada br.

– Misją programu jest wspieranie młodego pokolenia, które jest dumne z siebie, swoich wartości i kultury, które sprawia, że świat staje się lepszy. To jest ta generacja, która może pomóc aby ten region wysunął się na czołową pozycję w dziedzinie kultury w skali globalnej – mówi Mariann Peller, twórczyni i wieloletnia producentka programu Virtuosos na Węgrzech.

Od 27 listopada kanały telewizyjne ze wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Słowacja, Czechy) oraz gościnnie Serbii wyemitują program Virtuosos V4+. Szacuje się, że obejrzy go nawet 70 mln widzów. Publiczność będzie mogła zapoznać się również z bogatą kulturą i unikalnymi tradycjami muzycznymi każdego uczestniczącego w projekcie kraju.

Dzięki owocnej współpracy i wysiłkom dyplomatycznym do programu dołączyły międzynarodowe gwiazdy: Gabriel Prokofiew, wnuk brytyjsko-rosyjskiego kompozytora i producenta Siergieja Prokofiewa; rosyjski skrzypek Maxim Vengerov; aktorka austriacko – węgierskiego pochodzenia Coco König oraz Maestro Plácido Domingo.

Wszyscy członkowie międzynarodowego stałego jury są szeroko rozpoznawalni w krajach swojego pochodzenia: Erika Miklósa to węgierska sopranistka koloraturowa, Alicja Węgorzewska to polska mezzosopranistka, Gabriela Bohacova – czeska dyrektorka festiwalu muzycznego oraz Piotr Valentovic – słowacki dyrygent. Serbię reprezentują naprzemiennie skrzypek Nemanja Radulovic i Silvana Grujic, dyrektor muzyczny serbskiej telewizji publicznej i pianistka.

– Przystąpiłem do tego konkursu, aby móc kupić profesjonalny akordeon, który jest kluczowy dla mojego muzycznego rozwoju. Moim marzeniem jest mieć własny akordeon. Chciałbym zostać profesjonalnym muzykiem – dodaje uczestnik Dawid Siwiecki.

Chociaż dla uczestników wyróżnieniem samym w sobie jest zakwalifikowanie się do tego programu, młodzi muzycy walczą o nagrodę pieniężną, którą przeznaczą na budowanie dalszej kariery. Program stwarza realną szansę na zrobienie ważnego kroku w ich rozwoju zawodowym.

– Wszyscy jesteśmy połączeni w tym regionie Europy sercem i duszą. Tutaj w programie, ekspresyjnym narzędziem tego połączenia jest klasyczna muzyka, kultura. Węgrzy, Słowacy, Czesi, Polacy i Serbowie – gramy w tym samym języku! – podsumowuje ideę programu jego węgierska producentka Mariann Peller.

materiały nadesłane

20-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)