REKLAMA

Mikrofirmy i samozatrudnieni zwolnieni ze składek ZUS. To wystarczy?

Kryzys gospodarczy jaki nas czeka, w związku z epidemią koronawirusa, dopiero tak naprawdę się rozpoczyna. Eksperci są zgodni co do tego, że w gospodarce mamy sytuację kompletnie nieprzewidywalną. Przedsiębiorcy, którym zamknięto rynki zbytu, już liczą straty. Ulgę ma doraźnie przynieść zwolnienie ze składek ZUS.

Wstępne plany zakładały odroczenie przedsiębiorcom, płatności w składkach ZUS. Następnie padła propozycja, że ci, których dochody spadną o ponad 50% mogą liczyć na zwolnienie ze składki. 24 marca ogłoszono, że i ten warunek zostaje zniesiony, a przedsiębiorcy nie będą musieli udowadniać spadku dochodów.

Wczoraj (24 bm.), w godzinach wieczornych Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, Łukasz Schreiber poinformował, iż:

– Wszystkie mikrofirmy (zatrudniające od 1 do 9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą ZUS-u za swoich pracowników. Zwolnienie jest niezależne od poziomu przychodów firmy.

Taka sama ulga będzie przysługiwała samozatrudnionym?

– Samozatrudnieni – też bez spadku przychodów. Ale dla tych, których przychody nie przekraczają 15.600 zł – precyzowała Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

W aktualnej wersji tarczy antykryzysowej, wszyscy przedsiębiorcy (zatrudniający od 1 do 9 pracowników), jak i samozatrudnieni uzyskają całkowite zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy. 

Czy decyzja rządzących mogła być inna? Rynek usług został praktycznie zamknięty, to dla przedsiębiorców oznacza brak dochodów. Z czego mają więc opłacać składki? Zapewne przedsiębiorcy przyjęli decyzje z optymizmem, choć ogólne nastroje są różne.

Na portalu społecznościowym powstał m.in. profil STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW.

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ:

Polski producent maseczek bankrutuje przez ZUS! (źródło: youtube.com / Łukasz Gubański)

Rządowa mafia. Bezpaństwowie. (źródło: Paweł Tanajno / fb)

25-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)