REKLAMA

Marcin Gortat patronem wioski dziecięcej w Brzozowie (VIDEO HD)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Marcin Gortat, polski koszykarz grający w NBA, patronuje wiosce dziecięcej, która powstaje w Brzozowie. Wioska budowana jest przez Fundację Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak.

 

 

 

 
Dorota Mękarska

Fundację 10 lat temu powołali do życia Bożena i Andrzej Bieńczakowie, właściciele firmy Eleo – Budmax. Fundacji patronuje babcia założyciela. Do tej pory fundatorzy pomogli tysiącom dzieci: chorym, niepełnosprawnym, biednym, a także zdolnym uczniom. Wybudowanie wioski dziecięcej jest spełnieniem ich życiowego marzenia.

W 2011 roku, zainspirowani pomocą dla osieroconego dziecka, państwo Bieńczakowie podarowali fundacji liczącą prawie 50 arów działkę o wartości 500 tys. zł, na której powstanie wioska dziecięca. Zapewni ona dzieciom, a także samotnym matkom, kobietom w ciąży, ofiarom przemocy, ofiarom klęsk żywiołowych i wychowanków rodzinnych domów dziecka, schronienie, jak również pomoc psychologiczną, pedagogiczną, terapeutyczną i prawną.

Projekt architektoniczno – budowlany wioski wykonał Ruben Bardanaszwili i jego zespół.
Wioska ma składać się z sześciu domów mieszkalnych oraz budynku funkcyjnego. Na ten cel zostanie zaadaptowany stary budynek, który już stoi na działce. Będzie się w nim mieścić administracja, jak również centrum rehabilitacyjne i warsztatowe.

Domy będą całkiem spore. Na powierzchni około 220 m kw. zamieszka od 8 do 12 osób. Budynki będą miały charakter rotacyjny.
Będą to rodzinne domy dziecka – podkreśla Andrzej Bieńczak.
Inwestorem i opiekunem wioski jest fundacja. Jak zapowiadają fundatorzy będzie ona otwarta dla wszystkich dzieci, bez względu na kolor skóry, rasę, czy religię.

Koszt inwestycji oszacowano na 6 mln zł. Inwestorzy pozyskują na ten cel pieniądze od sponsorów. Ze względu na tak duży koszt inwestycja jest realizowana etapami. Budowę rozpoczęto w czerwcu br., a już stoją dwa domy w stanie surowym otwartym.

Pierwsze budynki chcemy oddać jeszcze na wakacjach – dodaje prezes Bieńczak. Marcin Gortat obiecał, że przyjedzie na ich otwarcie.

30-11-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: