Jakiś czas temu przedstawiliśmy dane dotyczące ilości mandatów karnych wystawionych przez policjantów mieszkańcom powiatu sanockiego, w związku z bezprawnym obowiązku zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Okazało się, ze wiele osób decyduje się nie przyjmować mandatów. Te kształtują się w granicach od 20 do 500 zł.
Sprawy tych osób, które nie decydują się przyjąć mandatu zazwyczaj kończą się w sądzie. Sądy co do zasady umarzają postępowania w podobnych sprawach.
– Przepis art. 116 §1a kw jest przepisem blankietowym, który przewiduje sankcję karną dla sprawcy, który nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Konieczne jest zatem ustalenie określonego zakazu, nakazu, ograniczenia lub obowiązku w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – czytamy w jednym z postępowań sądu.
Grafika poglądowa
Do rzecznika Sądu Okręgowego w Krośnie zwróciliśmy się z zapytaniem:
Ile spraw sądowych toczyło się w Sądach Rejonowych w Sanoku, Lesku oraz Brzozowie w 2021 roku, w związku z wnioskami o ukaranie w związku z niezasłanianiem ust i nosa?
Jakie były rozstrzygnięcia spraw?
Ile osób zostało ukaranych, a ile spraw umorzonych?
Jakie pociągnęło to za sobą koszty?
Czekamy na odpowiedź.
W ankiecie, którą przeprowadziliśmy na naszej stronie wzięło udział do dnia 26 stycznia, 660 osób. 415 (63%) opowiedziało się za zniesieniem obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, a 245 (37%) było za jego utrzymaniem.
POWIAT BRZOZOWSKI
dane za: KPP Brzozów
POWIAT LESKI
W roku 2021 w sumie skierowanych zostało 72 wnioski w związku z nieprzestrzeganiem zasłaniania ust i nosa.
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: