REKLAMA

Kwas alfa liponowy — naturalny sojusznik każdego sportowca i osób pragnących schudnąć

Kwas alfa liponowy oprócz tego, że jest skutecznym przeciwutleniaczem, jest również koenzymem i kofaktorem metabolicznym o ogromnym znaczeniu dla komórek naszego organizmu. Do czego służy kwas alfa liponowy i jakie ma znaczenie w przypadku sportowców? Sprawdź!

Co to jest kwas alfa liponowy?

Kwas alfa liponowy to naturalny kwas tłuszczowy obecny w każdej komórce ludzkiego ciała; jest wytwarzany bezpośrednio przez nasz organizm, głównie przez wątrobę i inne tkanki naszego organizmu, kumulując się zwłaszcza w sercu, mięśniach, nerwach i mózgu.
Substancja ta jest obecna także w produktach spożywczych, takich jak czerwone mięso, ziemniaki, brokuły i szpinak.

Jest silnym przeciwutleniaczem i bierze udział w przemianie glukozy w użyteczną energię, odgrywając ważną rolę w zwiększeniu wydajności insuliny i transporcie glukozy w obrębie komórki. Kwas alfa liponowy przyczynia się również do zwiększenia dostępności glutationu, najważniejszego wewnątrzkomórkowego antyoksydantu i regeneratora witamin C i E.

Wyjątkowo krótki okres półtrwania

Organizm ludzki nie jest w stanie syntetyzować odpowiednich ilości tej substancji, dlatego w przypadku niedoborów przydatna może okazać się suplementacja. Lekarz może zalecić ją w przypadku niektórych schorzeń, każdorazowo wyjaśniając, jak stosować kwas alfa liponowy, w jakiej ilości go dostarczać i jak dostosować go do już stosowanych farmaceutyków.

Gdzie kupić kwas alfa liponowy? W sieci możemy znaleźć wiele sklepów, a samej substancji możemy szukać pod dwojaką nazwą. Warto jednak wiedzieć, że kwas tioktynowy a kwas alfa liponowy to to samo. Niech kryterium wyboru okaże się jakość, wysoka porcja substancji czynnej, czystość i forma preparatu.

Specjalista z Mito-Pharma zaznacza, że jest to o tyle ważne, iż substancja ta musi być dostarczana do organizmu w odpowiedniej formie odpornej na działanie soku żołądkowego. Monopreparat w formie kapsułki o przedłużonym uwalnianiu spowoduje powolne i stopniowe uwalnianie kwasu i utrzyma jego odpowiedni poziom we wnętrzu komórek. W przeciwnym razie ryzykujemy spadkiem jego poziomu już w ciągu godziny od zażycia.

Właściwości kwasu alfa liponowego

Działania przeciwutleniające kwasu alfa-liponowego można podzielić na bezpośrednie, pośrednie i metaboliczne:

  • bezpośrednie: ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami;
  • pośrednie: regeneracja innych antyoksydantów takich jak koenzym Q10, glutation, witamina C, E;
  • metaboliczne: znaczenie w metabolizmie oksydacyjnym cukrów. Wśród skutków przyjmowania kwasu alfa liponowego możemy wymienić utratę wagi. Właściwie włączony do diety,  pozwala schudnąć, ponieważ interweniuje na czynniki hormonalne, które gdy nie są odpowiednio zbilansowane, mogą prowadzić do przybierania na wadze.

Kwas alfa liponowy podczas aktywności sportowych

Substancja ta jest korzystna dla całego organizmu, ale wykazano także biologiczny potencjał kwasu alfa liponowego w przypadku wszelkich aktywności sportowych. ALA zapobiega uszkodzeniom ścięgien, poprawia regenerację i rozrost mięśni, m.in. z uwagi na wpływ kwasu alfa liponowego na wrażliwość na insulinę.

Im więcej glukozy będzie przechowywane w mięśniu, tym więcej będzie zapasów glikogenu mięśniowego, a w konsekwencji dojdzie do większej syntezy białek, aby uzyskać lepszą regenerację i wzrost mięśni.

Aby to zobrazować, podajmy przykład: nasze mięśnie gromadzą pewną ilość kalorii z węglowodanów w postaci ATP (źródło energii wykorzystywanej przez mięsień), a ich nadmiar jest przekształcany w tkankę tłuszczową. ALA może zwiększać konwersję i akumulację glukozy jako ATP, aby stworzyć potencjał energetyczny dla akumulacji ATP w komórkach mięśniowych, poprawiając ich wydajność (na szkodę tłuszczu).

Mówiąc najprościej, nadmiar węglowodanów jest przekształcany w energię, a nie w tłuszcz. Kwas liponowy poprawia ponadto transport aminokwasów we krwi, a to z kolei umożliwia mięśniom wchłanianie większej ilości kreatyny (związku organicznego, który pozwala komórkom pozostawać w stanie aktywnym, o mniejszej produkcji toksyn i kwasu mlekowego, które mogą prowadzić do uczucia zmęczenia). Z tego powodu ALA ma świetne zastosowanie, gdy aktywnie uprawiasz sport lub podlegasz codziennemu dużemu wysiłkowi fizycznemu lub psychicznemu i prowadzisz intensywny tryb życia.Kwas alfa liponowy - naturalny sojusznik każdego sportowca i osób pragnących schudnąć

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

25-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: