REKLAMA

Konkurs na hasło, plakat i spot profilaktyczny dotyczący bezpieczeństwa rowerzystów

PODKARPACIE. Kierujący rowerem jest jednym z uczestników ruchu drogowego najbardziej narażonym na skutki zdarzeń drogowych. W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów podkarpaccy policjanci prowadzą działania „Rowerem Bezpiecznie”. Promując zalety bezpiecznej jazdy rowerem funkcjonariusze ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie organizują konkurs na hasło, plakat i spot profilaktyczny dotyczący bezpieczeństwa rowerzystów.


Promując bezpieczeństwo kierujących jednośladami i policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie, w ramach prowadzonego programu prewencyjnego „Rowerem Bezpiecznie”, organizują konkurs na hasło, plakat i spot reklamowy.

Jednym z głównych celów, jakie postawili sobie organizatorzy jest promocja bezpiecznej jazdy rowerem. Policjanci poprzez tę akcję pragną zaapelować do rowerzystów o rozsądek, wyobraźnię i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów. Zależy nam na tym, aby zdarzeń z ich udziałem było jak najmniej.

O tym, kto i jakie warunki musi spełnić, aby wziąć udział w konkursie można znaleźć w Regulaminie Konkursu. W przypadku osób, które chcą wziąć udział w konkursie, a nie ukończyły 18 roku życia wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego (formularz do pobrania tutaj).

bicycle-1868162_960_720

zdjęcie poglądowe

Prace konkursowe w terminie do 15 października 2017 r. należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: e- mail: ilona.lyczko@rz.policja.gov.pl, tel. 821 2354 lub na adres: Wydział Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie, ul. Dąbrowskiego 30, 35-036 Rzeszów z dopiskiem „ROWEREM BEZPIECZNIE”.

W dalszym ciągu, aura jaka panuje za oknem sprzyja sympatykom jednośladów. Należy jednak pamiętać, że dni stają się coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, coraz częstsze opady deszczu sprawiają, że rowerzyści stają się mniej widoczni dla innych kierujących.

Rowerzysta jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest znacznie bardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Nie chroni go nic i w zderzeniu z pojazdem najbardziej ucierpi. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. Często poprzez niewłaściwe zachowanie przyczyniają się do spowodowania wypadków czy kolizji drogowych.

Z policyjnych statystyk wynika, że na terenie województwa podkarpackiego w 2014 r. odnotowano – 291 wypadków, w 2015 r. było ich 243, a w 2016 r. – 301. W 2016 roku w wypadkach z udziałem rowerzystów zginęło 18 osób, a 279 zostało rannych. Najliczniejszą grupę uczestników tych wypadków stanowią osoby w wieku powyżej 60 lat.

Od stycznia do lipca 2017 r. na Podkarpaciu rowerzyści spowodowali 20 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 17 zostało rannych. Należy wspomnieć, że najmłodsi uczestnicy ruchu, czyli osoby w wieku od 7 do 14 lat, spowodowały 17 wypadków, w których 2 osoby zginęły, a 17 zostało rannych.

Pamiętajmy, że mimo tego, że przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych, warto je używać. Zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców z większej odległości. Niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować.

ŹRÓDŁO: Podkarpacka Policja

13-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: