REKLAMA

KONFEDERACJA: Mieszkaniowa wydmuszka PiS ?

|

KONFEDERACJA: Mieszkaniowa wydmuszka PiS ?

Dziś odbyła się konferencja prasowa Konfederacji, na której przedstawiciele partii podzielili się pierwszymi eksperckimi analizami dotyczącymi programu kredytu 2% wprowadzonego przez rząd PiS. Niestety, wyniki tych analiz potwierdzają obawy Konfederacji odnośnie szkodliwego wpływu tego programu na rynek mieszkaniowy w Polsce.

Michał Wawer, jeden z przedstawicieli Konfederacji, skomentował wyniki analiz, które wskazują, że ceny mieszkań w największych miastach wzrosły znacząco, a niektóre z nich nawet o 14% w wyniku uruchomienia programu kredytu 2%.

– Za ten program zapłacimy dwa razy. Najpierw zapłacimy w podatkach, bo program ten będzie kosztował 13 miliardów złotych. To przełoży się na wzrost inflacji i cen na półkach sklepowych. Po drugie, zapłacimy wyższe ceny mieszkań, gdyż ten program nie tylko nie wspiera zwykłych Polaków, ale korzystają z niego również cudzoziemcy – podkreślił Wawer.

Witold Stoch zauważył, że zarówno polityka rządu PiS jak i Unii Europejskiej, szczególnie polityka klimatyczna, przyczyniły się do spadku dostępności i wzrostu cen mieszkań.
– Według danych Eurostatu połowa Polaków wieku 25-34 lata mieszka z rodzicami. Oni w większości nie mają szans na kredyt przy obecnych cenach mieszkań. W wyniku tego zaproponowane przez rząd PiS rozwiązanie – kredyt 2% – okaże się korzystne tylko dla nielicznych, podczas gdy większość obywateli zapłaci za to wysoką cenę w postaci wyższych podatków i droższych mieszkań.

Konfederacja opowiada się za alternatywnym programem, który ma na celu zwiększenie podaży mieszkań i obniżenie ich cen nawet o 30%. Plan ten zakłada m.in. obniżenie kosztów pracy i materiałów, uwolnienie gruntów pod inwestycje, redukcję zbędnych wymogów technicznych i energetycznych, a także ograniczenie biurokracji, która hamuje sektor budowlany.

Przedstawiciele Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec populistycznych rozwiązań, które tylko pozornie rozwiązują problemy mieszkaniowe, a w rzeczywistości negatywnie wpływają na gospodarkę i finanse obywateli. Program Konfederacji stawia na realne rozwiązania, zwiększenie podaży mieszkań i uczynienie ich bardziej dostępnymi dla wszystkich Polaków.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

26-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: