REKLAMA

Klimatyzator przenośny dla alergika – na co zwrócić uwagę?

image001_69

Klimatyzator przenośny dla alergika – na co zwrócić uwagę?

Czy klimatyzator może pomóc alergikowi? Jak najbardziej! W jaki sposób? Czy ma znaczenie, na jaki sprzęt się postawi? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, szukając klimatyzatora przenośnego dla alergika.

Klimatyzacja a alergia

Alergia to nadmierna reakcja obronna organizmu na różne grupy substancji. W przypadku, gdy alergenem jest konkretne pożywienie, tworzywo lub lek, dość łatwo uniknąć nieprzyjemnych doznań. Zdecydowanie bardziej życie uprzykrzają alergie wziewne. W ich przypadku uczulenie wywołują kurz, roztocza, sierść zwierząt, pyłki drzew, kwiatów i traw oraz smog (pył PM2.5 i PM10). Pomocne w redukcji objawów są oczywiście leki, ale warto wiedzieć, że można z alergią walczyć, poprawiając jakość powietrza w domu. Może w tym pomóc m.in. klimatyzacja. Jako że nie zawsze jest możliwość jej zainstalowania, nie oznacza to, że trzeba się poddać. W mieszkaniach alergików z powodzeniem sprawdzi się klimatyzator przenośny. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby spełnił swoją rolę.

Klimatyzator przenośny dla alergika, czyli jaki?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z funkcją schładzania pomieszczeń. Jednak w przypadku, gdy sprzęt ma służyć niwelowaniu objawów alergii, nie to jest najważniejsze. Prawda jest jednak taka, że w upalne dni, szukamy ukojenia poprzez wietrzenie pomieszczeń. Otwarcie okien sprawia, że do pomieszczenia trafia świeże powietrze. Tam, gdzie nie można otworzyć okien, z pomocą przychodzi klimatyzator, ale pod warunkiem, że będzie wyposażony w rurę, którą umieszcza się w specjalnym otworze w ścianie lub w oknie. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczną wymianę powietrza.

image003_52

Filtracja

Kolejną sprawą jest filtracja. Klimatyzator przenośny powinien być wyposażony w filtry, które wyłapują patogenne cząsteczki: pyłki, kurz, sierść zwierząt, bakterie i pleśnie. Zatrzymując je, redukują ilość alergenów w pomieszczeniu. Każdy klimatyzator przenośny ma filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, jak kurz i sierść. Jednak sprzęt dla alergika musi mieć filtr HEPA, który oczyści powietrze z drobnych cząsteczek, jak pyłki i alergeny. Do tego dodatkowo niezbędny jest filtr węglowy, który z kolei ma za zadanie usunąć lotne zanieczyszczenia gazowe (formaldehyd, benzen, ksylen), pleśnie, grzyby oraz nieprzyjemne zapachy z powietrza. Oczywiście nawet najbardziej zaawansowany system filtracji nic nie da, jeśli nie będzie odpowiednio często czyszczony, czy wymieniany. Warto więc podczas wyboru klimatyzatora przenośnego dla alergika sprawdzić, jakie dokładnie ma filtry, jak często je trzeba wymieniać i z jakim kosztem się to wiąże. Zabrudzony filtr nie spełnia swojej funkcji, więc taki klimatyzator przenośny może wręcz alergikowi szkodzić, a nie pomagać.

Jonizacja

Jakość powietrza w pomieszczeniach poprawia jonizacja. To funkcja, która polega na wytwarzaniu jonów ujemnych. Te łączą się z zanieczyszczeniami (kurz, pyłki, bakterie) i neutralizują ich działanie. Tworzą w ten sposób większe cząsteczki, które zatrzymywane są w filtrze. Jonizacja świetnie neutralizuje również przykre zapachy. Co więcej, jonizator redukuje ładunki elektrostatyczne, przez co kurz nie osiada tak na wyposażeniu domu. Większa czystość to lepsze samopoczucie, nie tylko dla osób z alergią.

Wilgotność

Klimatyzator przenośny nie tylko chłodzi i oczyszcza powietrze, ale również normalizuje poziom wilgotności w pomieszczeniach. To również przekłada się na redukcję objawów alergii. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt mokre powietrze nie jest pożądane w domu alergika. Szacuje się, że optymalny poziom wilgotności jest na poziomie 50%. Zbyt duża przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni, które są bardzo szkodliwe dla ludzi, szczególnie dla alergików. Z kolei zbyt niska wilgotność sprawia, że kurz i alergeny łatwiej unoszą się w powietrzu, a w efekcie – przedostają się do dróg oddechowych. Co więcej, wysusza też błony śluzowe. Zbyt suche powietrze wzmaga objawy alergii. Klimatyzatory osuszają powietrze, ale nie obniżają wilgotności poniżej 40%. Jeśli w domu jest zbyt suche powietrze, warto zainwestować w sprzęt, który ma dodatkowo funkcję nawilżacza.

Na co zwrócić uwagę, szukając klimatyzatora przenośnego dla alergika?

Bardzo ważne jest, aby klimatyzator przenośny, który ma stanąć w domu alergika, miał dobrą filtrację, jonizował i osuszał powietrze. Kluczowe jest jednak także to, by miał automatyczny, wydajny sposób czyszczenia z osadów. W parowniku mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Ważne jest jednak to, by były one usuwane w sposób zautomatyzowany. Dzięki temu nie będą się w urządzeniu gromadziły, namnażały i ponownie dostawały do pomieszczenia bakterie, pleśnie i inne patogeny.

Przenośny klimatyzator powinien mieć możliwość zdalnego sterowania oraz ustawiania kierunku i siły nawiewu na najbardziej komfortowy.

Przenośny klimatyzator jest doskonałą alternatywą dla klimatyzacji. Jest wręcz koniecznością w domu, w którym mieszka alergik. To właśnie skuteczne obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń, usunięcie alergenów i zanieczyszczeń, a także w zależności od potrzeb nawilżanie powietrza, sprawiają, że objawy alergii zostają zminimalizowane.

image002_44

 żródło: Artykuł Sponsorowany

27-05-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: