REKLAMA

Kaczyński i Morawiecki jadą pociągiem do Kijowa (VIDEO)

|

Kaczyński i Morawiecki jadą pociągiem do Kijowa (VIDEO)

POLSKA / UKRAINA. Premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą są w drodze do Kijowa, gdzie jako przedstawiciele Rady Europejskiej odbędą spotkanie między innymi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem. – Europa musi dać gwarancje niepodległości Ukrainie i zapewnić o gotowości do wsparcia w odbudowie – mówi Mateusz Morawiecki.

Delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem Jarosławem Kaczyński podróżuje pociągiem. Około godziny 10:00 przekroczyła polsko-ukraińską granicę.

Wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego. O wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ – czytamy w oficjalnym komunikacie polskiego rządu.

Minister Michał Dworczyk poinformował podczas dzisiejszego briefingu prasowego, że wizyta była przygotowywana przez kilka ostatnich dni. Z oczywistych względów utrzymywano ją w ścisłej tajemnicy.

Kierunkowe decyzje dotyczące wyjazdu zapadły na szczycie w Wersalu, w gronie najważniejszych przywódców europejskich. Potem premier Mateusz Morawiecki w koordynacji z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim przygotowywali tę wizytę, która się dzisiaj właśnie rozpoczyna – przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Niebezpieczeństwo, które trzeba podejmować w takich sytuacjach, jest czymś nieuniknionym. Zawsze waży się ryzyka z tym związane. Tutaj, po analizie na poziomie nie tylko polskim, bo jak widzicie państwo, ta delegacja jest międzynarodowa, podjęto decyzję o tym, że taki wyjazd musi być przeprowadzony. Nie możemy pozwolić, żeby Rosjanie kontynuowali te zbrodnicze działania na terenie Ukrainy – zaznaczył Michał Dworczyk.

Europa musi dać silny sygnał dla pokoju! – zapowiedział wizytę między innymi przedstawicieli polskich władz rzecznik rządu Piotr Müller.

W Kijowie poza bardzo wyraźnym sygnałem wsparcia całej Unii Europejskiej dla walczącej o wolność Ukrainy, zostanie zaprezentowany pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy – powiedział podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Michał Dworczyk.


grafika poglądowa / archiwum Esanok.pl

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Twitter, Kancelaria Premiera – Facebook


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

15-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: