REKLAMA

Jubileusz 45-lecia Arboretum Bolestraszyce! (ZDJĘCIA)

BOLESTRASZYCE / PODKARPACIE. Znane mieszkańcom Podkarpacia, ale także Polski, Arboretum Bolestraszyce świętowało swój jubileusz 45-lecia. Z tej okazji odsłonięte zostało popiersie Piotra Michałowskiego – wybitnego malarza, ziemianina, męża stanu, który mieszkał w Bolestraszycach.

Tak naprawdę jubileusz 45-lecia arboretum obchodziło już rok temu, ale ze względu na pandemię oficjalne uroczystości odbyły się dopiero w tym roku. W wydarzeniu samorząd województwa reprezentowali: wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk. Wśród gości obecna była także poseł Teresa Pamuła i poseł Marek Rząsa, wicewojewoda Jolanta Sawica, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i instytucji. Z okazji jubileuszu wicemarszałek Piotr pilch przekazał dyrektorowi arboretum – Narcyzowi Pióreckiemu – list gratulacyjny od marszałka Władysława Ortyla.

– Z okazji jubileuszu 45-lecia Arboretum Bolestraszyce Panu Dyrektorowi oraz wszystkim pracownikom tej jednostki przekazuję serdeczne podziękowania za dotychczasowy trud, pracę i serce włożone w organizację tego pięknego i niezwykłego miejsca – napisał w liście marszałek Władysław Ortyl.

Założone w 1975 roku arboretum, położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył właśnie znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Znajdują się w nim wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych oraz liczne nowe nasadzenia. W sumie kilka tysięcy różnych roślin – drzew, krzewów, kwiatów – które tworzą niesamowite miejsce do wypoczynku, spacerów, poznawania przyrody.

Arboretum jest obiektem o znaczeniu nie tylko przyrodniczym, ale i kulturowym, dydaktycznym i naukowym. W Bolestraszycach jednoczą się – historia i czas współczesny. We dworze, w którym w XIX w. mieszkał i tworzył Piotr Michałowski, mieści się Muzeum Przyrodnicze, gdzie prezentowane są stałe wystawy. Oprócz wystaw stałych w arboretum organizowane są wystawy czasowe, na przykład owoców jabłoni. Ponadto działa stała Galeria Sztuki u Piotra Michałowskiego oraz Galeria Przez Dotyk i Galeria Multimedialna. W Muzeum na Powietrzu pokazywane są z kolei eksponaty przyrody nieożywionej – plenerowe rzeźby oraz pnie i przekroje różnych gatunków drzew.

Monika Konopka
Fot. Arboretum Bolastraszyce


28-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)