REKLAMA

Jej misiowatość Cisna. Mała niedźwiedzica uratowana przez leśników. Dzisiaj ma już 2,5 roku! (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Wszyscy pamiętamy małą, dwumiesięczną niedźwiedzicę, którą leśnicy znaleźli wiosną 2016 roku. Bez mamy, wychudzona, nie przetrwałaby na wolności. Została uratowana dzięki pomocy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, społeczności leśników oraz ludzi dobrej woli. Trafiła do Poznańskiego ZOO, gdzie znalazła nowy dom. Dzisiaj to piękna 2,5 roczna niedźwiedzica. Takich historii z dobrym zakończeniem może być znacznie więcej, gdyż ośrodek pracuje nad inicjatywą pogotowia dla niedźwiedzi. To pierwszy taki projekt w Polsce!

Jej misiowatość, 2,5 roku, 160 kg. 7000 m kw. prawdziwego lasu , własny basen, domek i hamak – czytamy na facebookowej stronie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Gdyby nie szybka interwencja leśników, pomoc ośrodka oraz ludzi – miłośników dzikich zwierząt – nie wiadomo jaki byłby los Cisnej – chyba najbardziej rozpoznawalnej niedźwiedzicy w Polsce.

Przypomnijmy, że wiosną 2016 roku na błąkającego się przy drodze, wychudzonego niedźwiadka natknęli się leśnicy z Cisnej. Nie znaleziono wówczas śladów jego mamy. Dlatego zwierzak najpierw trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Lekarze uznali, że ważący niecałe 4 kg dwumiesięczny niedźwiadek padłby zapewne z wycieńczenia, gdyby pomoc nie nadeszła w porę. Niedźwiadek nie mógł pozostać na dłużej w ośrodku. Po konsultacjach z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiskach zdecydowano, że trafi on do ogrodu zoologicznego. Małą niedźwiedzicę umieszczono w takim ogrodzie w Poznaniu, który zajmuje się poprawianiem warunków bytowych misiom.

Niedźwiadka ochrzczono imieniem Cisna. Ma to przypominać miejsce jej pochodzenia.

W tym miejscu należy powiedzieć, że w Polsce nie ma ośrodka adaptacyjnego, w którym niedźwiedź mógłby przebywać do czasu wypuszczenia go na wolność. Jedynym  miejscem na Podkarpaciu, które zajmuje się pomocą zwierzętom chronionym, jest przemyska instytucja.

W Polsce żyje około 200 niedźwiedzi (w Bieszczadach 90% całej krajowej populacji). Na przełomie 7 lat do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu trafiły 3 misie – każdy został uratowany (100% skuteczności). W czasie rehabilitacji niedźwiadków największym problemem był dla pracowników i wolontariuszy brak odpowiednich warunków do przetrzymywania miśków. Dlatego powstała inicjatywa stworzenia pogotowie dla niedźwiedzi, to pierwszy taki projekt w Polsce!

Mamy na celu wybudowania profesjonalnego zaplecza wraz z wybiegiem zapewniającym bezpieczny proces leczenia i rehabilitacji zarówno dla niedźwiedzia jak i jego opiekunów. Uratowanie niedźwiedzi chorych, jak i po wypadkach, ofiar działalności kłusowniczej, porzuconych przez matki. Naszym celem jest zwiększenie populacji zagrożonych wyginięciem Niedźwiedzi brunatnych. Całkowity koszt to 750000,00 zł. W ciągu roku udało się zebrać 100 000 zł – czytamy.

 

Wspomóc zbiórkę można TUTAJ.

 

foto: archiwum Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

źródło: Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu/fb

 


05-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)