REKLAMA

Jeden uciekał przed znienawidzoną macochą, drugi wędrował do ukochanej

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali dwóch obywateli Turcji, którzy w trakcie kontroli posłużyli się podrobionymi tytułami pobytowymi. Jeden z nich uciekał przed znienawidzoną macochą, drugi wędrował do ukochanej.

Cudzoziemcy w wieku 18 oraz 27 lat zgłosili się do odprawy (16 czerwca) na wjazd do Polski w drogowym przejściu granicznym w Medyce.

Oprócz paszportów wydanych przez władze Turcji posiadali belgijską oraz włoską kartę pobytu. Strażnicy graniczni wyspecjalizowani w ustalaniu autentyczności dokumentów od razu nabrali podejrzeń co do przedstawionych tytułów pobytowych. Z pomocą przyszedł specjalistyczny sprzęt. Jednoznacznie potwierdzono, że dokumenty uprawniające do pobytu na terytorium UE są fałszywe. Wykonano je na wzór oryginalnych, jednak brakowało w nich kliku zabezpieczeń potwierdzających autentyczność.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszką SG biegle posługującą się językiem tureckim, cudzoziemcy szczegółowo opowiedzieli historię podróży. Okazało się, że pochodzą z tej samej miejscowości z okolicy Ankary (Turcja). Młodszy z mężczyzn nie dogadywał się z macochą, starszy chciał dotrzeć do dziewczyny poznanej przez internet. Tak motywowani zdobyli podrobione dokumenty płacąc za nie po 1,5 tys. euro każdy. Na ich podstawie chcieli dotrzeć na Zachód Europy i tam się osiedlić. Tymczasem usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa. Otrzymali odmowę wjazdu i wrócili na Ukrainę. O konsekwencjach prawnych zdecyduje sąd.

Były to kolejne tego typu fałszywe dokumenty ujawnione w ostatnich tygodniach na przejściu granicznym w Medyce. Poprzednio fałszywe karty pobytu przedstawił inny obywatel Turcji oraz Pakistańczyk. Od początki 2021 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili łącznie już ponad 2 tys. fałszywych dokumentów.

charset=Ascii

BiOSG

21-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)