REKLAMA

Jak wybrać kredyt gotówkowy? 4 najczęściej zadawane pytania

Sytuacja finansowa w Polsce pokazuje jasno – tysiące Polaków potrzebuje dodatkowej gotówki, ponieważ ich budżet mocno ucierpiał przez ostatnie miesiące. Niestety wciąż bardzo wiele osób poszukuje kredytu bez wystarczającej wiedzy na jego temat i wpada w pułapkę zbyt wysokich kosztów dodatkowych. Jak można temu zapobiec? Przede wszystkim korzystać z profesjonalnych i w pełni darmowych narzędzi takich jak kalkulator kredytowy. Nie zaszkodzi także zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat tego, na co warto zwracać uwagę podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy.

Jak znaleźć najtańszą ofertę kredytu?

W znalezieniu najkorzystniejszej oferty kredytowej pomoże ranking kredytów gotówkowych lub kalkulator kredytowy. Oba te narzędzia prowadzą tak naprawdę do jednego – do porównania różnych ofert bankowych i wybrania dla siebie tej, która okaże się najrozsądniej przekalkulowana. Ranking to miejsce, w którym po uzupełnieniu podstawowych informacji na temat poszukiwanego kredytu gotówkowego pokażą się różne oferty ułożone po sobie kolejno według ceny. Kalkulator kredytowy pomoże obliczyć podstawową ratę, odsetki i prowizję bankową, co następnie pozwoli skonfrontować z konkretnymi ofertami kilku instytucji.

Korzystając z profesjonalnych narzędzi jak ranking kredytów gotówkowych czy kalkulator kredytowy – można łatwo wyłonić najważniejsze informacje z różnych ofert bankowych. Ważne jest kilka parametrów takich jak prowizja, oprocentowanie, RRSO, całkowita kwota do spłaty oraz suma jednej miesięcznej raty.

Co obejmuje koszt kredytu?

Podstawową kwotą, którą dolicza się do całkowitej sumy kredytu gotówkowego, jest prowizja bankowa. Dla przykładu, jeśli wynosi ona 5%, a klient wnioskuje o kredyt w wysokości 10 000 zł, wówczas do całej sumy zostanie doliczone 500 zł, a klient spłaci łączną kwotę 10 500 zł. Oczywiście suma ta będzie dodatkowo zwiększona o odsetki ratalne.

Szczególnie wnioskując o kredyt na duże kwoty, bank może wymagać ubezpieczenia takiego zobowiązania. Samo ubezpieczenie nie kosztuje zwykle zbyt wiele i opiewa na koszt kilku złotych dodanych do miesięcznej raty.

O jaką kwotę wnioskować?

Ludzie bardzo często mają tendencję do wnioskowania o lekko wyższą kwotę, niż ta, której w rzeczywistości potrzebują. Kiedy dzieje się tak przy remoncie domu, a kredyt ma z założenia pokryć jego koszty, dodatkowa suma rzeczywiście może okazać się przydatna. W ten sposób można stworzyć pewien zapas gotówki, który gdyby nie zaszła taka potrzeba, może po prostu nie zostać wydany.

Niestety dość łatwo wpaść w pułapkę podobnego myślenia w różnych innych sytuacjach. Nawet biorąc niewielki kredyt na zakup o określonej cenie, bardzo łatwo jest dać się ponieść chwili i zawnioskować o lekko wyższą sumę, czasem nawet bez konkretnego celu. Przecież dodatkowa gotówka zawsze się przyda, prawda? Odpowiedź niestety nie jest tak prosta. Od każdej kwoty dodanej do sumy kredytu dodawana jest prowizja i odsetki, więc wnioskując o podwyższone kwoty, uzyskany kredyt może stać się naprawdę trudny do spłacenia. Zamiast być zmuszonym z najbliższej wypłaty przeznaczyć więcej na spłatę kredytu, może lepiej będzie zatrzymać zarobione pieniądze i powstrzymać się przed wnioskiem o zbyt wysoką kwotę?

Na ile rat rozłożyć spłatę?

Z jednej strony im mniejsza będzie ilość rat kredytu, tym niższy będzie jego dodatkowy koszt. Z drugiej natomiast na im więcej rat zostanie rozłożona spłata, tym niższa stanie się jedna miesięczna rata. Złoty środek jak zwykle jest dość subiektywnym pojęciem. Dla kogoś, kto nie będzie w stanie przeznaczać zbyt wiele na spłatę zobowiązania przez nadchodzące miesiące, rozłożenie kredytu na dłuższy okres spłaty może być lepszym rozwiązaniem. I taka osoba może przecież spłacić kredyt przedterminowo, jeśli wkrótce jej stan finansowy się poprawi. W wielu bankach kiedy ktoś spłaci kredyt w całości przed terminem wymaganych rat, może on liczyć na zwrot kosztów wynikających z odsetek za kolejne miesiące spłaty.

brzozow24.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: