REKLAMA

Jak smakuje prawdziwy francuski, luksusowy koniak? Odpowiadamy!

Koniak – luksus, prestiż, cygaro, kieliszek bursztynowego płynu w obracanym w palcach kieliszku. Z tym kojarzy się głównie ten popularny alkohol. Nie każdy jednak wie, jak faktycznie smakuje ten francuski trunek, który znamy choćby z wielkiego ekranu, gdzie towarzyszył wielu bohaterom.

Czym jest koniak?

Jest to trunek starzony pochodzący z Francji, z okolicy miejscowości Cognac. Leżakuje w dębowych beczkach, gdzie jego smak nabiera głębi, złożoności oraz łagodności. Na końcu tego procesu, kiedy następuje czas butelkowania, ma on około 40%.

Z czego robi się koniak?

Produkuje się go z trzech odmian francuskich winogron, które zbiera się w październiku. Wino powstaje w procesie fermentacji, a następnie poddaje się je destylacji. Robi się to dwa razy przy pomocy alembików szarantejskich. Następnie destylat przelewa się do beczek, gdzie jego kolor ciemnieje, a smak nabiera delikatności. Aby koniak cieszył zmysły, musi przez wiele lat leżakować. Najbardziej cenione są te odmiany, które w solidnych, dębowych beczkach, przeleżały nawet i dziesięć lat.

Jak smakuje koniak?

Smak tego alkoholu może być bardzo różny w zależności od jego marki czy wieku. Im starszy ten bursztynowy trunek, tym jego smak jest głębszy, łagodniejszy i posiada więcej warstw smakowych i aromatycznych. Są jednak nuty smakowe, które są częste w przypadku tego właśnie alkoholu. Są to oczywiście winogrona, ale także dębowe beczki, w których leżakuje, pieprzność, cytrusy, rodzynki, słodycz wanilii czy karmelu. Jak smakuje koniak i z czego robi się koniak wiedzą doskonale eksperci sklepu Krest.pl.

Jak smakuje prawdziwy francuski, luksusowy koniak

Jak podawać ten alkohol?

Podajemy go w niewielkim kieliszku o tulipanowym kształcie. Powinien mieć delikatnie wydłużoną nóżkę, a jego czarka zwężać się ku górze. Świetnie jeśli dodatkowo taki kieliszek posiada dołączoną pokrywkę. To pozwoli aromatowi na najefektywniejsze nagromadzenie tak, byśmy poczuli jego pełnię po jej podniesieniu.

Kiedy z lodem, a kiedy bez…

Jeżeli naszym zamiarem jest degustacja i rozsmakowanie się w alkoholu, który pijemy, nie powinniśmy dodawać do niego lodu. Obniża on wrażliwość naszych kubków smakowych na bodźce. Nie będziemy więc w stanie wyczuć dokładnie wszystkich nut smakowych naszego trunku. Jest jednak sytuacja, kiedy jest to dozwolone.
Drink z koniakiem

Lód możemy dodać, jeśli przyrządzamy drink lub koktajl, którego jednym ze składników jest właśnie koniak. Często takie drinki robi się przy użyciu wody gazowanej, cytryny czy owocowych soków. Wtedy warto dodać również kilka kostek lodu, ponieważ smak koniaku i tak nie będzie dominujący. Taki koktajl podawajmy w szklance z grubym dnem, a nie kieliszku tulipanowym.

Cognac na prezent

Ze względu na swą renomę jego zakup na podarunek jest doskonałym pomysłem. Ucieszymy osobę obdarowaną, ale także zrobimy naprawdę dobre wrażenie. Ten rodzaj alkoholu podarowany w prezencie to oznaka dobrego gustu i hojności. W tym celu wybierzmy koniak nie tylko dobrej jakości, ale także zapakowany w ozdobną butelkę.

sponsorowany

Cena koniaku

Ceny tego alkoholu miewają naprawdę szeroki przedział. Na rynku są dostępne butelki kosztujące kilkaset złotych, jak i również nawet kilkanaście tysięcy, jeśli chodzi o koniak. Sklep z alkoholami powinien mieć szeroki wybór tak, byś był w stanie znaleźć butelkę odpowiadającą twoim preferencjom oraz budżetowi. Jeśli jesteś nowy w świecie alkoholi starzonych, poproś o radę pracownika sklepu.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

03-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: