REKLAMA

Jak pozyskać elementy do bardzo precyzyjnego spawania? Poznaj zagadnienie ukosowania blach

Spawanie stanowi tę grupę metod, która jest stosowana najszerzej, ponieważ daje możliwość uzyskania najlepszych efektów spełniających najwyższe wymagania jakościowe, gwarantując jednocześnie bardzo dużą wydajność. W dzisiejszych czasach, do coraz częściej usprawnianych technologii zalicza się cięcie laserowe, w szczególności detali o małych gabarytach, docinanie otworów oraz fazowanie (ukosowanie) krawędzi elementów przeznaczonych do spawania.


Dokładność i precyzja spawania

Prawidłowe sprawdzenie elementów i odpowiednie ich zespojenie ma fundamentalne znaczenie dla końcowej jakości złącza spawanego. Przygotowując materiał do spawania, należy zwrócić szczególną uwagę zarówno na dokładne prostowanie, jak też czyszczenie elementów. Dokładne przygotowanie elementów spawanych, które w większości przypadków odnosi się do procesu fazowania brzegów, odgrywa niezmiernie istotną rolę dla uzyskania właściwego połączenia spawanego.

Ukosowanie krawędzi komponentów przeznaczonych do połączenia jest także jedną z głównych operacji technologicznych realizowanych w procesie produkcyjnym konstrukcji spawanych z blach grubych. W tym przypadku, fazowanie ma decydujący wpływ na szereg cech konstrukcji postrzeganej jako wyrób końcowy, w szczególności na tak istotne właściwości jak wytrzymałość, trwałość oraz jakość spoin.

Redukcja wystąpienia odkształceń

Jak już wspomniano, istotny wpływ na poszczególne parametry wykonywanych złączeń ma poziom jakości przygotowania elementów, zwłaszcza w sferze ukosowania (fazowania). Terminem tym określa się operację mechaniczną albo termiczną, która oparta jest na uformowaniu brzegów łączonych elementów, a także precyzyjnym ich złożeniu. Fazowanie jest ponadto niezbędne dla dostarczenia koniecznego przetopu i w znacznym stopniu przyczynia się do pozyskania odpowiedniej, nie mającej żadnej niezgodności spoiny. Charakteryzowany proces ukierunkowany jest na przygotowanie elementów do niezwykle dokładnego spawania.

Głównym celem przygotowania brzegów danego elementu jest po pierwsze zapewnienie odpowiedniego przetopu, a po drugie ułatwienie samego spawania. Kwestie te uznawane są za niezbędne do otrzymania łączenia poprawnego pod względem kształtu i jakości. Wśród głównych czynników, które oddziałują na wybór metody przygotowania elementu, wyróżnić można między innymi proces spawania, gatunek oraz grubość materiału spawanego, typ spoiny, dostęp do miejsca ułożenia łączenia i pozycję spawania, redukcję odkształceń spawalniczych, poziom wymaganego przetopienia, ilość zużytego spoiwa, a także materiałów dodatkowych.

Perfekcyjnie wykonany element

Ukosowanie blach jest istotnym elementem przyczyniającym się do efektywnego spawania. Efektywność procesu ukosowania zależy od sprzętu jakim dysponuje firma – może to być szlifierka ręczna, palnik gazowy bądź też ukosowarka mechaniczna. Prace dotyczące fazowania blach do spawania to zadanie, które Fabryka 4×4 zrealizuje z dbałością o każdy szczegół, gwarantując tym samym rozsądną cenę. Przedsiębiorstwo oferuje ponadto szeroki wachlarz usług obejmujących przykładowo cięcie laserem oraz gięcie blach. Wszelkie zlecenia realizowane są przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, a wysoki poziom jakości wyrobu końcowego gwarantują wykwalifikowani specjaliści.

Warto zaznaczyć, iż fazowanie mechaniczne charakteryzuje się wieloma zaletami, spośród których jako najważniejszą określa się nie wprowadzanie nadmiernego ciepła do materiału. Poprzez ten fakt, ryzyko pozyskania różnego typu odkształceń oraz naprężeń konstrukcji jest zredukowane do minimum.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

13-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: