REKLAMA

Jak najlepiej zadbać o rower po zimie?

Osoby, które z niecierpliwością wyczekują rozpoczęcia sezonu rowerowego, często zadają sobie pytanie, jak przygotować swój pojazd na nowy sezon. Oto elementy, które warto sprawdzić przed wiosenną przejażdżką.

Czyszczenie roweru – krok pierwszy

Niezależnie od tego, czy rower stał w ziemie nieużywany w garażu, czy był normalnie użytkowany, wiosna to doskonały czas na przeprowadzenie jego całościowej konserwacji. Podstawową czynnością, który należy dopilnować po okresie zimowym, jest dokładne oczyszczenie pojazdu z brudu, soli oraz innych zanieczyszczeń. Warto mieć pod ręką specjalistyczne środki do czyszczenia roweru a także wiadro z ciepłą wodą i gąbkę. Nie zaleca się mycia jednośladu przy pomocy węża ogrodowego bądź też myjki ciśnieniowej – woda pod silnym ciśnieniem wypłukuje smar ze szczelin łożysk i może powodować szkody innego rodzaju.

Sprawdzenie stanu przerzutek i hamulców

Jeśli rower był nieużywany przez dłuższy czas i pojawiają się wątpliwości co do stanu jego poszczególnych komponentów, warto zająć się jego profesjonalnym przeglądem. Można dokonać tego na własną rękę, bądź też zlecić przegląd specjalistom zatrudnionym w serwisie rowerowym.

Nowy sezon to doskonała okazja do upewnienia się, czy w rowerze nie doszło do przetarcia linek przerzutek, pęknięcia spawów, luzów zawieszenia bądź też rozwoju rdzy. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa i odpowiedniej siły hamowania, koniecznie trzeba skontrolować także stan zużycia klocków hamulcowych.

Czy oświetlenie rowerowe działa jak należy?

W wielu rowerach po zimie pojawia się problem z prawidłowo działającym oświetleniem. Niestety, nieużywane przez dłuższy czas baterie mogą uszkodzić lampę. Profesjonalne lampki rowerowe i odblaskowe tymczasem są bardzo ważne. Wczesną wiosną zmrok zapada dość szybko – sprawia to, że rowerzysta jest na drodze mniej widoczny. Nowoczesne oświetlenie rowerowe jest nie tylko wymagane prawem, ale także zapewni rowerzyście bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Prawo wymaga, by każdy rower wyposażony był w lampki rowerowe z przodu i tyłu pojazdu.

Co z wymianą łańcucha i ogumienia?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że części rowerowe podlegają zużyciu i raz na jakiś czas wymagają wymiany. Osoby, które mają za sobą intensywny sezon, na wiosnę powinny rozważyć wymianę opon, a także wyczyszczenie i smarowanie łańcucha rowerowego. Jeśli rower pokonał już 3000 km i często poruszał się po trudnych technicznych trasach, warto rozważyć całościową wymianę łańcucha.

W celu zapewnienia sobie pewnej i bezpiecznej jazdy, koniecznie trzeba także sprawdzić ciśnienie w oponach. Oznaczenie znajdujące się z boku opony określa jego zalecaną wartość.

Przygotowanie roweru do sezonu wiosennego nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak, komplet zalecanych czynności wymaga nieco wprawy, doświadczenia i czasu. Osoby, które nie chcą zająć się tym samodzielnie, przegląd roweru na wiosnę mogą zlecić specjalistom zatrudnionym w serwisie rowerowym.

brzozow24.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

20-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: