Jak działa elektroniczna recepta? Realizacja e-recepty krok po kroku
Procedura wystawiania i realizacji e-recepty polega na spełnieniu kilku prostych zasad. Od 1 stycznia 2020 roku korzystanie z niej stało się obowiązkowe, a tradycyjna, papierowa wersja jest coraz mniej pożądana przez społeczeństwo. Sprawne odczytanie przepisanych leków nigdy nie było tak proste. Nie korzystałeś jeszcze z e-recepty, a chcesz dowiedzieć się jak to zrobić? My Ci pomożemy!
E-recepta — bezpieczeństwo przede wszystkim
E-recepta zmodernizowała system wydawania i realizacji recept. Pozwala na zabezpieczenie danych pacjenta do tego stopnia, że on sam jedynie może doprowadzić do udostępnienia ich osobom trzecim. Jednocześnie nie da się jej zgubić, gdyż cały czas przechowywana jest na Internetowym Koncie Pacjenta. Dodatkowo do jej odczytania w aptece niezbędny będzie nasz numer PESEL, którego również nie udostępnia się do opinii publicznej.
E-recepta to nie tylko bezpieczeństwo ze strony pacjenta, ale także niezwykle przydatne narzędzie dla samego farmaceuty. Po pierwsze pomaga w zapobieganiu błędom. W momencie, gdy zeskanuje on zły produkt, system od razu poinformuje go o takowej pomyłce. Dzięki temu nie dostaniemy nieodpowiedniej dawki preparatu, a pracownik apteki nie będzie zmuszony do poszukiwania pacjenta w celu skorygowania niedopatrzenia.
Warto pamiętać, że lekarz może wystawić e-receptę także w trakcie e-konsultacji. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą wyjść z domu, a niezwłocznie potrzebują porady lekarza. Z teleporady warto skorzystać nawet w momencie, gdy nie jesteśmy pewni czy określone objawy wiążą się z koniecznością wizyty w przychodni. W tym celu możesz skorzystać ze strony: https://e-recepta.net/.
Czym jest e-recepta?https://e-recepta.net/
E-recepta, jak sama nazwa wskazuje to elektroniczny zamiennik tradycyjnej formy przepisywania leków. Nie tylko pozwala na łatwiejsze przechowywanie samej recepty do czasu jej realizacji, ale także pozwala na tworzenie historii wszystkich takich dokumentów bez konieczności przechowywania ich w papierowej wersji. Jako bonus można dodać, że dzięki temu ogranicza się zużycie papieru, co przyczynia się w drobnym stopniu do ochrony środowiska.
Co powinno się znaleźć w pliku o nazwie e-recepta? Oczywiście podstawowe dane pacjenta, osoby odpowiedzialnej za przepisanie leków i placówki, w ramach której dany lekarz czy pielęgniarka wystawia ten dokument. Nie może też zabraknąć informacji dotyczących określonych leków, czyli ich nazwa, ilość, postać, dawka czy sposób przyjmowania. Ponadto koniecznie musi być na niej zawarta data wystawienia i data ważności. Brak któregokolwiek z tych elementów powoduje, że jest ona nieważna i apteka nie może jej zrealizować.
Jak dostać e-receptę?
W przypadku, gdy potrzebujemy leków, które wydawane są jedynie na receptę, powinniśmy zwrócić się do osoby posiadającej uprawnienia do ich wydawania. Takie certyfikaty mają lekarze, dentyści, pielęgniarki czy położne. Nie odgrywa roli czy rozmowę ze specjalistą odbędziemy w ramach NFZ, czy prywatnego pakietu medycznego. Warto pamiętać, że możemy to zrobić zarówno stacjonarnie jak i online. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą wyjść z domu lub zastała ich kryzysowa sytuacja i potrzebują natychmiastowego dostępu do niezbędnych leków.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że pomimo nałożonego na lekarzy obowiązku wydawania recepty w formie elektronicznej, mogą oni wydać także dokument w wersji papierowej. Nosi on nazwę wydruku informacyjnego. Nie zawiera on danych medyka, ani podpisów, istotny jest jednak kod, który po przekazaniu farmaceucie zostaje zeskanowany. Działa to na tej samej zasadzie, co pokazanie w aptece wysłanej pacjentowi na e-maila e-recepty. Jednak taka forma może być wydawana tylko w wyjątkowych sytuacjach, przykładowo, gdy chory nie ma dostępu do Internetowego Konta Pacjenta.
IKP — co to jest?
Internetowe Konto Pacjenta to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która pozwala na przechowywanie historii medycznej każdego obywatela Polski o nadanym numerze PESEL. Rejestracja i dalsze korzystanie są zupełnie darmowe, natomiast sposób logowania jest bardzo prosty. Wystarczy skorzystać z profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub konta internetowego w iPKO. Po wejściu na platformę możemy znaleźć wiele informacji na temat naszego dotychczasowego leczenia oraz uzyskanych e-recept czy e-zwolnień.
Internetowe Konto Pacjenta zarówna jak e-recepta ma wiele zalet. Zapewnia bezpieczeństwo ochrony danych osobowych i umożliwia ich udostępnienie wybranym osobom. Ponadto wgląd w te informacje w przypadku dzieci do 18. roku życia nie wymaga dodatkowych czynności, ani uzyskiwania specjalnego upoważnienia, jeżeli jest to rodzic, który zgłosił podopiecznego do ubezpieczenia w ZUS. Znajdziemy także listę dotychczasowych szczepień, dzięki czemu nie pominiemy żadnego z niezbędnych do wykonania.
Dużym bonusem IKP okazuje się również możliwość zamówienia e-recepty na stałe leki poprzez odpowiedni formularz. Dodatkowo do ich odbioru upoważniona będzie wybrana przez nas osoba, jeżeli sami mamy utrudniony dostęp do punktów aptecznych czy aptek. warto wiedzieć, że to w tym systemie musimy podać nr telefonu oraz adres e-mail, które posłużą nam do odbioru informacji pozwalających na realizację e-recepty. Oprócz tego uzyskamy dostęp do e-skierowań na badania oraz e-zwolnień, uznawanych przez placówki medyczne, punty apteczne i miejsca pracy.
Jak zrealizować e-receptę?
Zaraz po wystawieniu recepty przez uprawnionego do tego medyka pacjent dostaje powiadomienie wraz z kodem. Kod ten należy podać farmaceucie wraz z numerem PESEL osoby, na którą leki zostały przepisane. Inną alternatywą jest pokazanie na telefonie pliku wysłanego na e-maila z e-receptą do zeskanowania. Możemy również podać w aptece wydruk informacyjny. Tę papierową wersję wydaje lekarz jedynie na prośbę pacjenta i w wyjątkowych sytuacjach, przykładowo w momencie, gdy chcemy zrealizować zakup leków po wyjściu z wizyty, lecz nie mamy aktywowanego IKP i nie mamy środków, aby zrobić to przed dotarciem do punktu aptecznego.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Tagi: E-recepta, recepta online