REKLAMA

Ile osób objętych kwarantanną w powiecie brzozowskim? To tajemnica?

O kolejnych przypadkach podejrzeń zarażenia koronawirusem, potwierdzonych próbach, osobach znajdujących się w kwarantannie i tych objętych nadzorem epidemiologicznym słyszymy w ogólnopolskim czy wojewódzkim zasięgu codziennie.

Sanepid nabiera wody w usta?

Ile osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zarażania koronawirusem, ewentualnie z potwierdzonym przypadkiem zarażenia? Ile jest osób na terenie  danego powiatu objętych jest kwarantanną, a ilu wyznaczono  nadzór epidemiczny? O takie dane poprosiliśmy Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Sanoku, Brzozowie i Ustrzykach.

Tu co do zasady byliśmy informowani, że:
– Jedyną osobą do udzielania informacji na terenie województwa podkarpackiego jest Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Podobne zapytanie (odnośnie tych powiatów: sanockiego, brzozowskiego, leskiego i bieszczadzkiego) wystosowaliśmy więc do wskazanej jednostki w Rzeszowie. 
– Wszystkie pytania dotyczące aktualnej sytuacji udziela Rzecznik Wojewody Podkarpackiego. Bardzo proszę wszelkie zapytania kierować na adres mailowy – odpisała nam pani Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.


Grafika poglądowa

– Aby udostępnić takie dane trzeba najpierw być ich dysponentem. Rzecznik przekazuje dane wojewódzkie, ponieważ takimi może dysponować. Dane bardziej szczegółowe posiadają wyłącznie służby, które bezpośrednio realizują działania w związku z epidemią koronawirusa – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Dane dotyczące skali kwarantanny w poszczególnych powiatach województwa podkarpackiego okazały się „wielką tajemnicą”

Zgodnie z sugestią uzyskaną w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, poprosiliśmy drogą mailową, o podstawę prawną na jakiej odpowiedzi na wystosowane pytania, nie mogą zostać podane publicznie. Czekamy na odpowiedź.

Przed godziną 14 pojawił się komunikat PUW w Rzeszowie:

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 4291 osób, a 2985 poddane jest kwarantannie. Aktualnie hospitalizowanych jest 51 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 794 testy. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COS-2. W dniu 15 marca br. odnotowano 1 zgon.

Dwa nowe przypadki to starsza kobieta z powiatu rzeszowskiego, która przebywa w ścisłej kwarantannie domowej oraz kobieta w sile wieku z powiatu dębickiego, która jest aktualnie hospitalizowana. Obie miały styczność z Covid-19.

Warto dodać, że nad osobami objętymi kwarantanną prowadzony jest nadzór służb sanitarnych oraz policji 

– Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się w wyznaczonym miejscu i  czy nie potrzebują pomocy. Pamiętajmy, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek być w miejscu kwarantanny. Złamanie polecenia podlega karze. „Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna”. O złamaniu zasad kwarantanny policja informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – podkreśla Marta Żaczek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku.

red.

20-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)