REKLAMA

Ile osób objętych kwarantanną w powiecie brzozowskim? To tajemnica?

O kolejnych przypadkach podejrzeń zarażenia koronawirusem, potwierdzonych próbach, osobach znajdujących się w kwarantannie i tych objętych nadzorem epidemiologicznym słyszymy w ogólnopolskim czy wojewódzkim zasięgu codziennie.

Sanepid nabiera wody w usta?

Ile osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zarażania koronawirusem, ewentualnie z potwierdzonym przypadkiem zarażenia? Ile jest osób na terenie  danego powiatu objętych jest kwarantanną, a ilu wyznaczono  nadzór epidemiczny? O takie dane poprosiliśmy Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Sanoku, Brzozowie i Ustrzykach.

Tu co do zasady byliśmy informowani, że:
– Jedyną osobą do udzielania informacji na terenie województwa podkarpackiego jest Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Podobne zapytanie (odnośnie tych powiatów: sanockiego, brzozowskiego, leskiego i bieszczadzkiego) wystosowaliśmy więc do wskazanej jednostki w Rzeszowie. 
– Wszystkie pytania dotyczące aktualnej sytuacji udziela Rzecznik Wojewody Podkarpackiego. Bardzo proszę wszelkie zapytania kierować na adres mailowy – odpisała nam pani Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.


Grafika poglądowa

– Aby udostępnić takie dane trzeba najpierw być ich dysponentem. Rzecznik przekazuje dane wojewódzkie, ponieważ takimi może dysponować. Dane bardziej szczegółowe posiadają wyłącznie służby, które bezpośrednio realizują działania w związku z epidemią koronawirusa – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Dane dotyczące skali kwarantanny w poszczególnych powiatach województwa podkarpackiego okazały się „wielką tajemnicą”

Zgodnie z sugestią uzyskaną w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, poprosiliśmy drogą mailową, o podstawę prawną na jakiej odpowiedzi na wystosowane pytania, nie mogą zostać podane publicznie. Czekamy na odpowiedź.

Przed godziną 14 pojawił się komunikat PUW w Rzeszowie:

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 4291 osób, a 2985 poddane jest kwarantannie. Aktualnie hospitalizowanych jest 51 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 794 testy. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COS-2. W dniu 15 marca br. odnotowano 1 zgon.

Dwa nowe przypadki to starsza kobieta z powiatu rzeszowskiego, która przebywa w ścisłej kwarantannie domowej oraz kobieta w sile wieku z powiatu dębickiego, która jest aktualnie hospitalizowana. Obie miały styczność z Covid-19.

Warto dodać, że nad osobami objętymi kwarantanną prowadzony jest nadzór służb sanitarnych oraz policji 

– Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się w wyznaczonym miejscu i  czy nie potrzebują pomocy. Pamiętajmy, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek być w miejscu kwarantanny. Złamanie polecenia podlega karze. „Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna”. O złamaniu zasad kwarantanny policja informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – podkreśla Marta Żaczek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku.

red.

20-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: