REKLAMA

Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego? 

Dom jednorodzinny to spełnienie marzeń wielu Polaków. Duża powierzchnia mieszkaniowa, ogródek dla dzieci i garaż na jeden lub dwa samochody niejednej osobie spędzają sen z powiek. Dla nich najczęściej bierzemy kredyt lub sprzedajemy rodzinne kosztowności, by sfinansować zakup działki i budowę. Kiedy już je kupimy mamy poczucie, że nic nie jest w stanie zakłócić naszej radości i spokoju. Najczęściej mamy przy tym poczucie dobrze ulokowanych pieniędzy. Co przecież może się stać tak zainwestowanej gotówce? Okazuje się jednak, że całkiem sporo. Począwszy od powodzi, poprzez pożar, kradzież z włamaniem, a skończywszy na huraganie. Na szczęście przed finansowymi skutkami większości zdarzeń, które mogą spotkać nasz dom, można się ubezpieczyć. Co powinna obejmować taka polisa mieszkaniowa?

Mury i elementy stałe

Dom to przede wszystkim mury oraz elementy stałe i to one stanowią przede wszystkim o wartości naszego domu. Dlatego ubezpieczenie domu i mieszkania powinno w pierwszej kolejności obejmować ochronę tego typu elementów przed różnymi niebezpieczeństwami. Wśród nich bezwzględnie powinien znaleźć się pożar, katastrofa budowlana, dewastacja, przepięcie, powódź, czy zapadnie się ziemi. Warto również pamiętać, że Polskę coraz częściej nawiedzają burze oraz inne, gwałtowne zjawiska atmosferyczne i nasz dom może ulec ich wpływom. W przeciągu tygodnia, burze potrafią przejść przez jeden region geograficzny praktycznie codziennie. Z tego względu warto ubezpieczyć dom na wypadek wichur, huraganów itp. Odszkodowanie z ubezpieczenia umożliwia wyremontowanie lub odbudowanie domu, dzięki czemu stratę finansową możemy istotnie zniwelować albo całkowicie nie odczuć jej w naszym budżecie.

W tym miejscu warto pochylić się nad objęciem ochroną również innych niż dom budynków na naszej posesji. Chodzi tu przykładowo garaż lub wolnostojący budynek gospodarczy, w którym przechowujemy cenne przedmioty. One również mogą ulec zniszczeniu, dlatego polisa powinna obejmować ochroną również takie obiekty na terenie naszej nieruchomości. Ponadto ubezpieczeniem możemy objąć także obiekty małej architektury takie jak bramy, furtki, altany, tarasy itp. – i to zarówno na wypadek szkód wyrządzonych przez zdarzenie losowe, jak i dzikie zwierzęta.

Ruchomości domowe

Kolejny ważny element to ochrona ruchomości domowych takich jak meble, biżuteria, sprzęt fotograficzny, hi-fi, czy RTV i AGD. Je również może pochłonąć pożar, zniszczyć powódź lub inne zdarzenie losowe, a nawet akcja ratownicza podjęta w naszym domu. Dlatego powinniśmy je ubezpieczyć od tego typu ryzyk, ale też – nieco inaczej niż w przypadku murów i elementów stałych – od kradzieży z włamaniem. Ważne jest przy tym, żeby ubezpieczenie domu obejmowało także włamanie, do którego doszło przy użyciu siły fizycznej, narzędzi czy podrobionego klucza. Szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy relatywnie częściej niż w pozostałych częściach roku – przebywamy poza domem – ważne jest, by polisa obejmowała tego typu możliwość. Koszt ubezpieczenia mieszkania od kradzieży nie jest wysoki, a potencjalnych korzyści wynikających z posiadania takiej polisy nie da się przecenić.

Home assistance

Ubezpieczenie domu może także obejmować różnego typu usługi specjalistów i fachowców z różnych dziedzin. Mogą to być usługi hydraulika, dekarza, szklarza, czy nawet eksperta IT. Trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie dochodzi do żadnej awarii i nasz na pewno nie należy też do tej kategorii. Jeżeli więc nie lubimy być zaskakiwani różnego typu wydatkami na dom w ciągu roku – domowe assistance to oferta idealna dla nas. W ramach pakietu tego usług będziemy mogli skorzystać właśnie z pomocy fachowców, ale ubezpieczyciel w razie takiej konieczności zorganizuje też dozór mienia, czy koszty zakwaterowania dla nas i rodziny – jeżeli w naszym domu dojdzie do włamania lub zajdzie zdarzenie losowe, które tymczasowo uniemożliwi nam zamieszkanie w domu.

Polisa z internetu

Jeżeli do zakupu polisy ubezpieczeniowej nie trzeba Cię przekonywać, a od wielu lat odwiedzałeś w tym celu agenta ubezpieczeniowego – to dobry moment, by zweryfikować swoje postępowanie i skorzystać z możliwości zakupu ubezpieczenia mieszkaniowego online. Samo zawarcie ubezpieczenia zajmuje dosłownie kilka minut, a zanim opłacimy składkę, polisy można porównać samodzielnie lub korzystając z internetowej porównywarki, dzięki czemu otrzymamy różne oferty ubezpieczenia domu. Oczywiście jest to opcja bezpłatna. Kupno ubezpieczenia online to często wariant lepszy nie tylko finansowo, ale też pod względem zakresu ubezpieczenia względem ofert dostępnych u agentów ubezpieczeniowych. Kupując polisę, należy podać kilka podstawowych informacji, w tym preferowaną sumę ubezpieczenia, informację na temat konstrukcji domu, a także wybrać zakres ochrony. Następnie możemy zapłacić za polisę online i w ten sposób zakończyć całą transakcję.

Zanim klikniemy „kupuję” warto jednak przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (tzw. OWU), tak by w razie nieprzewidzianego zdarzenia, uniknąć rozczarowań i nieporozumień z zakładem ubezpieczeń. Przy zawieraniu umowy ważne jest również to, czy ubezpieczyciel oferuje wysoką jakość obsługi klienta oraz sprawną i szybką likwidację szkód. Na koniec nie pozostaje nic innego niż wypoczywać w domu lub ogrodzie, ciesząc się urokiem różnych pór roku!

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: