REKLAMA

Gratka dla rajdowych fanów

RZESZÓW/POWIAT BRZOZOWSKI. Łącznie 149 załóg startuje w tegorocznym (6 – 8 sierpień) Karpackie 18 Rajdzie Rzeszowskim. Wśród załóg są ekipy z Francji, Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski.

rajd-sam1– Takiej frekwencji, nie miał w tym roku żaden z rajdów organizowanych w Polsce – twierdzi Jarosław Noworól, dyrektor Karpackie 18 Rajdu Rzeszowskiego. – W ubiegłym roku mieliśmy 74 załogi, w tym jest ich dwa razy więcej. W tym roku dzięki współpracy nawiązanej z Klubem Koszyce ze Słowacji, tegoroczny rajd uzyskał status 5. i 6. Rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Słowacji.

Na listach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Słowacji zapisanych jest łącznie 65 załóg. W Pucharze Polski startuje 84 ekipy. – Powtarzają się nazwiska Grzyba, Kajetanowicza, Rzeźnika, Ruty, Kujawskiego i Kakusziego, którzy będą punktować równocześnie w Mistrzostwach Polski i Słowacji. Do naszych zawodników: Kuchara, Kuzaja, Oleksowicza, Ruty, Sołowowa oraz Grzyba dołączą Jozef Beres junior i Lukas Lapdavsky – uzupełnia dyrektor Noworól.

Co raz więcej kibiców

Tegoroczna trasa przebiegać będzie również przez drogi powiatu brzozowskiego. Trasa przetnie drogi w Golcowej, Przysietnicy, Izdebkach oraz Hłudnie. – Popularność sportów motorowych, szczególnie zaś rajdów samochodowych powoduje, że z roku na rok wzrasta liczba kibiców – mówi Jarosław Noworól. – Bardzo często zdarza się, że nie zawsze wiedzą jak się rajd-sam2zachować, by rajd nie stał się widowiskiem z tragicznym w skutkach finałem. Samochody rajdowe w ciągu kilku sekund osiągają bardzo duże prędkości, znacznie przekraczające 100 km/h. Auto zbliżające się z taką prędkością, do miejsca szczególnie niebezpiecznego, przez co najbardziej widowiskowego, gromadzi najwięcej kibiców. Wystarczy niewielki błąd kierowcy, mały kamień na drodze czy awaria samochodu i auto może opuścić wyznaczoną trasę. Wtedy o nieszczęście jest już bardzo łatwo. Rozpędzony wóz wpada w publiczność i tragedia może dosięgnąć nie tylko zawodników, ale również kibiców.

Starają się o maksymalne bezpieczeństwo

Chcąc uniknąć takich zdarzeń, organizatorzy rajdu dokładają wielu starań aby rajd był bezpieczny nie tylko dla zawodników, ale i publiczności. Stąd też przy miejscach widowiskowych wyznaczone są specjalne strefy dla kibiców, a wszyscy są zobowiązani do przestrzegania poleceń rajd-samorganizatorów, policji oraz służb porządkowych. Na każdym rajdzie wyznaczone są samochody z organizatorami, którzy przejeżdżając trasę zwracają baczną uwagę na rozmieszczenie i zachowanie publiczności. I tak:

– 90 minut przed zawodnikami przejeżdża pierwszy radiowóz policyjny a po kwadransie następny,

– 60 minut przed startem przejeżdża radiowóz organizatora oznaczony literą „C”,

– 45 minut przed startem przejeżdża samochód oznaczony literą „B”,

– 30 minut przed startem przejeżdża samochód oznaczony literą „A”,

– 20, 15 i 10 minut przed pierwszym zawodnikiem przejeżdżają samochody oznaczone „000”, „00” i „0”.

Przebieg rajdu kontrolowany jest przez delegata ds. bezpieczeństwa publiczności i delegata ds. bezpieczeństwa zawodników. Obaj delegaci wyznaczani są przez GKSS PZM. W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa publiczności lub zawodników, dany odcinek specjalny zostanie odwołany. Wątpliwości mogą dotyczyć niewłaściwego wyboru miejsca przez publiczność bądź niepodporządkowanie się przez nich zaleceniom organizatora lub służb porządkowych. – Dlatego apelujemy do publiczności, by nie dopuścić przez osoby nieodpowiedzialne do zepsucia ciekawego widowiska sportowego, jakim jest rajd samochodowy. Mamy nadzieję, że wszyscy kibice sportów samochodowych, dzięki swojemu zachowaniu, udowodnią, że należy organizować Rajd Rzeszowski, który dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń – dodaje dyrektor Noworól.

10 przykazań kibica rajdowego

– Nie rzucaj na drogę przedmiotów (kamieni, butelek, desek, gałęzi) mogących zagrozić bezpieczeństwu kierowców i kibiców.

– W trakcie obserwowania rajdu nie pij alkoholu, który powoduje opóźnienie reakcji.

– Nie przebiegaj drogi przed jadącymi samochodami, pojazd poruszający się z prędkością 90 km/h potrzebuje w przypadku suchej nawierzchni co najmniej 40 m na zatrzymanie się. Samochody rajdowe niektóre odcinki pokonują z prędkością 200 km/h.

– Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych na zewnętrznej stronie zakrętu oraz stronie wewnętrznej przy wyjściu z tego zakrętu.

– Nie pozostawiaj bez opieki dzieci.

– Nie zatrzymuj samochodu na trasie rajdu.

– Nie zasłaniaj tablic informacyjnych organizatora rajdu.

– Nie zajmuj miejsc obserwacyjnych uniemożliwiających ucieczkę przed pojazdem, który wpadł w poślizg np. przy przydrożnych drzewach.

– Nie pozostawiaj bez ochrony zwierząt domowych, ich gwałtowne wtargnięcie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa zawodników i kibiców.

– Nie zapominaj zabrać z domu gwizdka. To nie żart, we współczesnym sporcie samochodowym biorą udział pojazdy z silnikami pracującymi bardzo cicho, gdy zauważysz taki pojazd użyj tego gwizdka, by ostrzec innych kibiców.

Autor:brzozow24.pl

Fot. Paweł Hoffman

28-07-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»




Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: