REKLAMA

GRANICA: Fałszywe stuzłotówki. Ukrainiec chciał za nie kupić towar w Polsce

GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze SG z Medyki zatrzymali Ukraińca, który w trakcie kontroli przedstawił fałszywe, polskie stuzłotówki. „Pieniądze” miały być przeznaczone na utrzymanie w trakcie pobytu w UE.

Próbę nielegalnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu ujawniono wczoraj (30 października) na przejściu granicznym w Medyce.

28-letni obywatel Ukrainy zgłosił się do kontroli na przejściu pieszym.

Jednym z warunków wjazdu jaki musiał spełnić, było posiadanie i okazanie środków finansowych na pobyt w Unii Europejskiej. Do kontroli przedstawił 6 banknotów łudząco przypominających polskie stuzłotówki.

Funkcjonariusze od razu zakwestionowali ich autentyczność. Najpierw uwagę zwróciły identyczne numery seryjne banknotów, szczegółowa analiza z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu potwierdziła podejrzenia.

Cudzoziemiec wyjaśnił, że fałszywki kupił na bazarze na Ukrainie i zapłacił za nie 150 dolarów. Po wjeździe do Polski, jak mówił, miał zamiar wykorzystać fałszywki i kupić za nie towar w sklepie.

Mężczyzna usłyszał zarzuty związane z próbą nielegalnego przekroczenia granicy z wykorzystaniem podstępu oraz posiadaniem fałszywych środków płatniczych. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Straż Graniczna wydała mu decyzję o odmowie wjazdów i skierowała z powrotem na Ukrainę.

W bieżącym roku to pierwszy przypadek ujawnienia fałszywych polskich banknotów w trakcie kontroli na podkarpackich przejściach granicznych. W innych dwóch zdarzeniach strażnicy graniczni ujawnili fałszerstwa banknotów waluty euro oraz dolarów amerykańskich.

Prawdziwą „plagą” w czasie odprawy granicznej na Podkarpaciu są imitacje banknotów m.in. do gier planszowych. Takich prób stwierdzono już ponad 200. Łącznie było to przeszło 800 banknotów, głównie euro oraz dolarów.

 

źródło: BiOSG

31-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)