REKLAMA

Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych. Kierunek z przyszłością

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku od czterech lat prowadzi 3,5-letnie studia inżynierskie na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych. Od października br. Uczelnia uzyskała uprawnienia do prowadzenia dwuletnich studiów magisterskich na tym kierunku. Pracownicy Biura Karier, Promocji i Współpracy PWSZ rozmawiają z dr. inż. Mateuszem Kaczmarskim – dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej i Leśnej oraz dr. inż. Jerzym Mączyńskim – kierownikiem Zakładu Leśnictwa.

Jakie były przesłanki uruchomienia w 2014 roku studiów inżynierskich na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych?

Przeprowadzone konsultacje pokazały, że na terenie Polski południowej istnieje zapotrzebowanie na absolwentów studiów interdyscyplinarnych łączących wiedzę z zakresu, rolnictwa, leśnictwa ochrony środowiska. W oparciu o tę wiedzę opracowano plan studiów uwzględniający wszystkie te dyscypliny naukowe i uruchomiono studia w systemie stacjonarnym, niestacjonarnym i systemie 26+.

Czy kierunek Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych jest atrakcyjny dla studentów?

Tak, studia te podejmują między innymi właściciele gospodarstw rolnych i rolno-leśnych, w tym przyszli właściciele rodzinnych gospodarstw rolnych, pracownicy instytucji związanych z rolnictwem, pracownicy Lasów Państwowych czy właściciele Zakładów Usług Leśnych. W związku z tym są to studia o profilu praktycznym, a zajęcia prowadzone są przez osoby z dużą praktyką w rolnictwie, leśnictwie i ochronie środowiska.

A dlaczego studia magisterskie na kierunku Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych?

Bardzo dużym osiągnięciem sanockiej Uczelni jest uzyskanie uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku. W chwili obecnej rozpoczynamy rekrutację na studia inżynierskie i magisterskie, których rozpoczęcie przewidujemy na październik 2018 roku. Studia magisterskie umożliwią naszym absolwentem – inżynierom kontynuację kształcenia na tym kierunku. Ponadto studia te dedykowane są osobom, które ukończyły studia I stopnia na kierunkach rolnictwo, leśnictwo i pokrewnych.

Jaką ofertę edukacyjną posiada jeszcze Instytutu Gospodarki Rolnej i Leśnej?

W ofercie Instytutu znajdują się roczne studia podyplomowe z zakresu Gospodarki łowieckiej w górskich ekosystemach rolnych i leśnych (dające między innymi zaawansowaną wiedzę umożliwiającą prawidłowe szacowanie szkód łowieckich) oraz Rolnictwo dla absolwentów studiów nierolniczych (dające kwalifikacje rolnicze umożliwiające między innymi zakup gruntów rolnych).

W jaki sposób Uczelnia pomaga studentom?

PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku posiada rozbudowany system pomocy materialnej dla studentów. Sanocka Uczelnia, jako jedna z nielicznych na Podkarpaciu, uczestniczy w ministerialnym Programie Płatnych Praktyk Zawodowych. Uczestniczący w tym programie studenci w czasie 6-miesięcznych praktyk otrzymują wynagrodzenie w wysokości ponad 2000 złotych miesięcznie. Studenci mają także możliwość wyjazdów na studia na uczelnie zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku lub w sekretariacie Instytutu Gospodarki Rolnej i Leśnej (13 46 55 944).

materiały nadesłane

17-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)