REKLAMA

Gmina Brzozów po raz kolejny włączyła się w Narodowe Czytanie (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Wzorem lat ubiegłych, Gmina Brzozów przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Brzozowie oraz Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się 8 września w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury, słuchaczami byli uczniowie szkoły podstawowej oraz średniej, dla których czytali z podziałem na rolę: sekretarz gminy Brzozów Waldemar Och, Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowie Krystyna Rymarz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie Agnieszka Adamska, kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Brzozowie Elżbieta Szul,  nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów Andrzej Dąbrowski, Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie nadkom. Joanna Kędra oraz zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie mł. bryg. Bogdan Biedka. Do utworu zasiedli też uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie  Agnieszka Matwijczyk i Michał Wacek. Całe spotkanie poprowadziła niezastąpiona Agnieszka Wójcik-Gdula.

Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania jest wybitne dzieło polskiego romantyzmu – Balladyna Juliusza Słowackiego. Dramat napisany został w 1834 roku na emigracji , a wydany w Paryżu dopiero w 1839 roku.  Utwór Słowackiego to opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie, która stała się bardzo popularna i wywarła duży wpływ zarówno na muzykę, malarstwo jak i rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się i nadal cieszą ogromnym zainteresowaniem.

Składamy serdeczne podziękowanie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowie Krystynie Rymarz wraz z paniami Agnieszką Dydek, Wiolettą Rachwał i Anetą Gmitrzyk za pomoc merytoryczną jak i wsparcie przy organizacji samego wydarzenia oraz dyrektorowi Brzozowskiego Domu Kultury Janowi Florkowi wraz z pracownikami za obsługę techniczną.

1

źródło: Serwis internetowy Gminy Brzozów / NM

10-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)