REKLAMA

Głuszce z Podkarpacia uzyskają wolność!

PODKARPACIE. Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk przekazał w 2022 r. rekordową ilość 69 osobników głuszca do wsiedleń w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Ruszów, Janów Lubelski oraz Biłgoraj, a więc w naturalnych ostojach w Puszczy Augustowskiej, Borach Dolnośląskich i Lasach Janowskich.

article (1)1
W latach 2013-2019 na wolność trafiły 203 ptaki wyhodowane w leśnej wolierze.

Ten rok jest najlepszy, jeśli chodzi o przychówek – zaznacza Zenon Szkamruk, nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk.

– Co roku odchowujemy więcej, w 2020 było to 50 ptaków, w ubiegłym 67. Wsiedlenia do naturalnego środowiska odbywają się w taki sposób, że w wolierze adaptacyjnej na stałe jest tylko kura matka, zaś młode mają możliwość swobodnego poruszania się po otaczającym lesie. Z czasem młode usamodzielniają się, a doświadczona kura wraca do naszego ośrodka.

Załadunek ptaków odbywał się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych. Obecnie głuszce znajdują się w bezpiecznych wolierach adaptacyjnych, zlokalizowanych z dala od ludzkich osiedli. Jesienią zostaną wypuszczone na wolność.

Celem działalności Ośrodka Hodowli Głuszca działającego od 28 lat w Nadleśnictwie Leżajsk jest hodowla tych ptaków i jest zasilanie dziko żyjących populacji nowymi osobnikami.

W ciągu kilku ostatnich lat dokonano modernizacji ośrodka, poprawiając warunki hodowli i umożliwiając prowadzenie funkcji edukacyjnej. W 2017 r. wybudowano nowe dwa obiekty z przeznaczeniem dla kogutów na okres lęgowy kur, zapewniające im optymalne warunki życia. W ubiegłym roku ukończono budowę obiektu, który stanowi zaplecze dla hodowli i zapewnia możliwość sterylnego przygotowywania pokarmów i, co bardzo ważne, daje możliwość nadzorowania i obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów. Budynek również pełni rolę edukacyjną; przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować ptaki na wybiegach. Wielką atrakcją są odbywające się wiosną toki głuszców, w trakcie których koguty walczące o względy samic zachwycają bojowym wyglądem i cyklicznie powtarzaną „pieśnią”.

3_77

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Anna Bukowska i Mariusz Rydzik

źródło: Lasy Państwowe Krosno

14-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: