PODKARPACIE. Ciąża, a także sam moment porodu to dla każdej kobiety niezwykle ważny czas. Przyszłe mamy, wspierane przez przyszłych ojców, robią wszystko, aby dziecko rozwijało się i przyszło na świat w optymalnych warunkach. Wielu rodziców długo zastanawia się nad wyborem porodówki, analizując plusy i minusy oddziałów w poszczególnych szpitalach.
foto (4): Ania Wibig z Obiektywnie Najpiękniejsze (www.obiektywnienajpiekniejsze.pl)
Od kilku lat Fundacja Rodzić po Ludzku zajmuje się stałym monitoringiem porodówek. Na bieżąco, na portalu GdzieRodzic.info raportowane są oceny warunków związanych z porodem w poszczególnych szpitalach. Platforma jest współtworzona przez kobiety, które po porodzie wypełniają ankiety. Zebrane dane służą do wystawienia oceny danej porodówce.
– To także tworzona przez ekspertów baza wiedzy dla kobiet o ciąży, porodzie, połogu, noworodku oraz prawach okołoporodowych. Od 2019 r. portal zawiera również bazę położnych oraz bazę szkół rodzenia, tworzoną przez osoby z zewnątrz zakładające i prowadzące profile. Portal pomaga kobietom przygotować plan porodu oraz torbę do porodu, a także stworzyć i wysłać skargę do szpitala – czytamy w opisie sporządzonym przez gospodarzy serwisu.
Specjalna wyszukiwarka pozwala wyselekcjonować ranking porodówek w danym województwie. Poniżej przedstawiamy 10 najlepiej ocenianych porodówek na Podkarpaciu. Aktualny lider może być dla wielu sporym zaskoczeniem. Analizując zestawienie należy zwrócić uwagę na liczbę wypełnionych ankiet.
Ranking – stan na 16.07.2020.
Miejsce 10 55/100 Brzozów, Bielawskiego 18 Szpital Specjalistyczny w Brzozowie. Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im Ks. B. Markowicza
Miejsce 9 55/100 Tarnobrzeg, Szpitalna 1 Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej
Miejsce 8 57/100 Jasło, Lwowska 22 Szpital Specjalistyczny
Miejsce 7 59/100 Jarosław, 3 Maja 70 Centrum Opieki Medycznej
Miejsce 6 59/100 Przemyśl, Monte Cassino 18 Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio
Miejsce 5 60/100 Rzeszów, Lwowska 60 Szpital Wojewódzki nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej
Miejsce 4 65/100 Rzeszów, Rycerska 4 Szpital Miejski im. Jana Pawła II
Miejsce 3 73/100 Lubaczów, Mickiewicza 168 Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie
Miejsce 2 75/100 Rzeszów, ul.Witolda 6B Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA Sp. z o.o. Sp.k.
Miejsce 1 82/100 Ustrzyki Dolne, 29 Listopada 57 Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. Szpital Ogólny
Ranking powstał na podstawie opinii i ocen kobiet, które wypełniły ankietę na temat opieki okołoporodowej i warunków w tej placówce.
Klikając na wybrany szpital otrzymujemy dostęp do bardzo szczegółowych danych z przebiegu porodu.
Jak informowaliśmy w lutym, likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczno-noworodkowego jest pokłosiem uchwalonego przez radnych Rady Powiatu Bieszczadzkiego planu naprawczego dla ustrzyckiego szpitala. Dokument został zatwierdzony podczas sesji 30 grudnia 2019 roku (13 głosów za, 1 przeciw), a powodem była dramatyczna sytuacja finansowa placówki.
Po likwidacji porodówki w Sanoku i Ustrzykach, jedyną, która funkcjonuje na obszarze trzech powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego (około 250 tys. mieszkańców), jest ta zlokalizowana w szpitalu w Lesku.
Wkrótce przedstawimy statystykę porodów w szpitalu w Lesku po zamknięciu oddziału w Ustrzykach Dolnych.
źródło: Red., Fundacja Rodzić po Ludzku, GdzieRodzic.info
foto: Ania Wibig z Obiektywnie Najpiękniejsze (www.obiektywnienajpiekniejsze.pl)
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.