REKLAMA

E-recepta online a wizyty prywatne u lekarza — plusy i minusy

E-recepta, e-recepta elektroniczna i e-recepta online to tak naprawdę ten sam dokument, tylko wystawiony różnymi drogami. „Online” wskazuje na wirtualny sposób pozyskania e-recepty bez osobistego kontaktu z lekarzem. Takie e-konsultacje były głównie praktykowane podczas pandemii, ale spotkały się z wielką aprobatą i wciąż mają miejsce. Sprawdź, jakie są zalety e-konsultacji i dowiedz się, kiedy skorzystać z prywatnej wizyty, a kiedy z portalu do wystawiania e-recept.

Cyfrowa służba zdrowia otwarła wiele możliwości pacjentom. Usprawniła ponadto system opieki zdrowia niemal w ostatnim momencie, bo tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. Aż strach pomyśleć, do jak dużego paraliżu mogłoby dojść, gdyby nie możliwość wirtualnego przepisywania e-recept i odbywania e-konsultacji przez internet. Opcja wideorozmowy lub czatu z lekarzem do 15 marca 2021 r. była możliwa także w ramach NFZ, jednak obecnie z tytułu nowych zasad korzystania z porad lekarskich zrezygnowano z tej metody. Wciąż jest natomiast możliwa w ramach praktyk prywatnych. Kontakt może być mailowy, telefoniczny lub w wiadomości SMS (za pośrednictwem portali do wystawiania e-recept jak np. Nasza Recepta). Niektóre praktyki prywatne dają możliwość kontaktu pacjenta z lekarzem za pośrednictwem wideorozmowy. Jakie są plusy i minusy takich rozwiązań?

E-recepty a refundacja

Leki refundowane, czyli ze zniżką, mogą wypisywać wyłącznie lekarze przyjmujący w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zarówno lekarze działający w ramach prywatnej praktyki, jak i portale świadczące usługi w zakresie e-konsultacji i e-recept nie mają możliwości wypisania leku ze zniżką. Oznacza to, że w obu przypadkach w aptece za receptę online zapłacimy 100% ceny leku.

Jeśli oba sposoby kontaktu z lekarzem będziemy rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ceny za usługę, portale do wystawiania e-recept wypadną w tym zestawieniu znacznie korzystniej. Koszty e-konsultacji lekarskiej wraz z e-receptą wynoszą nieraz połowę ceny wizyty prywatnej u specjalisty. Nie widzimy się jednak osobiście z lekarzem, a ten przepisuje nam leki, dogłębnie analizując wypełniony przez pacjenta formularz internetowy, będący jednocześnie wywiadem lekarskim. Na jego podstawie decyduje o zasadności wypisania e-recepty. W drugim przypadku płacimy za poświęcony przez lekarza nam czas i troskę. Prywatna praktyka oznacza również koszty związane z utrzymaniem gabinetu, sprzętów itd. E-recepta online, choć tanio, czasem nie oznacza lepiej. W przypadkach poważnych, wymagających pilnej konsultacji powinniśmy jednak nade wszystko dążyć do osobistego kontaktu z lekarzem.

Kiedy sprawdzi się e-konsultacja z e-receptą online?

Niektóre e-przychodnie działają całodobowo, niezależnie od dni ustawowo wolnych czy weekendów. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku gdy pacjentowi skończyły się leki przyjmowane stale lub zachodzi nagła potrzeba zażycia medykamentu, np. antykoncepcji awaryjnej. Dzięki e-konsultacji na portalu możliwe jest jej zażycie w najkrótszym możliwym czasie. Przepisywanie przez lekarzy online niektórych leków w „mało pilnych przypadkach” to także zmniejszenie kolejek oczekujących pacjentów w przychodniach, a w efekcie odciążenie służby zdrowia.

W niektórych przypadkach e-konsultacje mogą być zachętą do podjęcia pierwszego kroku w przypadku gdy odmawiają wizyty osobistej np. z powodu wstydliwych dolegliwości (zaawansowany trądzik, grzybice, w tym miejsc intymnych itp.). Wizyta, która nie odbywa się „twarzą w twarz”, jest dla nich bardziej komfortowa. Ponadto czasem pacjenci po prostu nie mogą lub nie chcą przebywać w przychodniach (pandemia, zamieszkiwanie w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają itp.). Jeśli zatem utożsamiasz się z jednym z wyżej wymienionych przypadków — sprawdź receptę online.

Jak zamówić i zrealizować receptę online?

To bardzo proste. Wystarczy wypełnić formularz na stronie portalu, opłacić zamówienie i oczekiwać SMS-a z kodem recepty (powinien zjawić się do kilkunastu minut). Kod wraz z numerem PESEL podajesz w dowolnej aptece, na podstawie czego farmaceuta wydaje lek.

Doctor checking information in computer program before filling medical card

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

30-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: