REKLAMA

Dziennikarze z Ukrainy zwiedzali Podkarpacie (FILM, ZDJĘCIA)

|

Dziennikarze z Ukrainy zwiedzali Podkarpacie (FILM, ZDJĘCIA)

Przedstawiciele ukraińskich mediów z Użhorodu (Zakarpacie) wzięli udział w objeździe studyjnym po województwie podkarpackim. To efekt podpisania programu wspólnych działań na 2019 rok między Województwem Podkarpackim a Obwodem Zakarpackim, które mają służyć wymianie doświadczeń i zacieśnianiu współpracy. Celem objazdu było między innymi zaprezentowanie walorów gospodarczych, turystycznych i kulinarnych naszego regionu, a także wymiana poglądów i myśli dotycząca wspólnego sąsiedztwa oraz perspektyw współpracy.

Pierwszego dnia dziennikarze zwiedzili „Uzdrowisko Rymanów”, gdzie zapoznali się z ofertą sanatoryjną oraz możliwościami kuracji i wypoczynku w tej urokliwej miejscowości słynącej z dużego stężenia jodu w powietrzu. Usłyszeli między innymi o bogatej historii uzdrowiska, zwiedzili domy sanatoryjne i oddział rehabilitacji pulmunologicznej, a także zapoznali się z planami inwestycyjnymi w zakresie ochrony zdrowia. Kolejnym punktem na mapie objazdu było Muzeum Historyczne w Sanoku, które jest jednostką kultury współprowadzoną przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Tam dziennikarze mieli możliwość obejrzeć jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce. Z kolei zachwyt przemieszany z konsternacją nad problemem przemijania i śmierci wywołały u nich dzieła Zdzisława Beksińskiego, które zdobią ściany nowego skrzydła tej kulturalnej placówki.

Drugiego dnia pobytu na Podkarpaciu, ukraińscy goście zwiedzili Hotel Arłamów, jednocześnie zapoznali się z jego bogatą ofertą skierowaną do biznesu i rodzin z dziećmi. Położony w malowniczym Pogórzu Przemyskim hotel przyciąga turystów nie tylko wielością oferowanych atrakcji, ale jest także dobrą bazą wypadową do wędrówek po Bieszczadach, czy zwiedzania urokliwych zakątków tej części województwa.

Z Arłamowa dziennikarze trafili do Przemyśla, gdzie od przewodnika z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, mogli usłyszeć wiele opowieści i anegdot z bogatej historii miasta. Jednym z ważniejszych miejsc jakie odwiedzili było Muzeum Dzwonów i Fajek, jedyne takie w Polsce, gdzie zgromadzono bogate zbiory pokazujące rzemieślniczą pracę, z której zasłynął Przemyśl. Oprócz tego dziennikarze zwiedzili także Archikatedrę grekokatolicką św. Jana Chrzciciela i samo „serce” miasta – przemyski rynek, który jest materialnym odzwierciedleniem jego bogatych dziejów.

Później był czas na spotkanie z marszałkiem Władysławem Ortylem i wicemarszałkiem Piotrem Pilchem, którzy tego dnia byli w Przemyślu, by wspólnie móc porozmawiać z dziennikarzami. Przedstawiciele samorządu województwa mówili o inwestycjach dokonujących się w regionie, wykorzystaniu środków unijnych oraz potrzebie zacieśniania współpracy regionalnej. W dyskusji podkreślano potrzebę kooperacji na wielu poziomach oraz ciągłej wymiany myśli i poglądów.

– Województwo podkarpackie z racji swojego geograficznego położenia jest miejscem atrakcyjnym dla obywateli Ukrainy zarówno pod względem biznesowym, jak i wypoczynkowym. Dlatego należy kłaść nacisk na promocję regionu, na budowanie pozytywnego wizerunku Podkarpacia wśród naszych wschodnich sąsiadów – uważa marszałek Władysław Ortyl, który widzi potrzebę tego typu objazdów studyjnych pozwalających pokazywać rzeczywiście zachodzące zmiany w regionie, jak też likwidować szkodliwe stereotypy negatywnie wpływające na polsko-ukraiński dialog.

Trzeciego dnia grupa ukraińskich dziennikarzy odwiedziła Rzeszów i podrzeszowską Jasionkę. Ostatni dzień wizyty miał charakter gospodarczy. Dziennikarze zwiedzili port lotniczy, gdzie zapoznali się z jego infrastrukturą, procedurami odpraw i potencjałem w postaci zaplecza technicznego. W trakcie zwiedzania lotniska dziennikarze odwiedzili działającą w jego obrębie firmę Linetech, która zajmuje się przeglądami i naprawami samolotów. O charakterze pracy zakładu, kształceniu specjalistów, wymaganiach i standardach mówił pracownik biura prasowego Jakub Linda. Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena.

Daniel Kozik
Monika Konopka
Michał Mielniczuk
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP


19-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)