REKLAMA

Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie ogłoszony dniem żałoby narodowej

|

Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie ogłoszony dniem żałoby narodowej

– Dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej – poinformował Prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym. Na początku spotkania z dziennikarzami pamięć Prezydenta Gdańska uczczono minutą ciszy. – Wszyscy oddajemy hołd pamięci Pana Prezydenta – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że osobiście bardzo przeżywa tę sytuację. Dodał, że Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odszedł w tragicznych okolicznościach, z czym trudno się pogodzić i trudno zrozumieć. Jak powiedział, Paweł Adamowicz został zamordowany w chwili, która też miała wymiar szczególny, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest tym elementem, który łączy bardzo wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w takim wspólnotowym czynieniu dobra, zbieraniu funduszy na pomoc dla dzieci, na pomoc dla polskich szpitali, żeby były lepiej wyposażone.

Prezydent: Wrogość i przemoc przyniosły najtragiczniejszy skutek i ból

– I to właśnie w czasie tego wielkiego wydarzenia na scenie tam, w Gdańsku morderca wychodzi i zabija prezydenta miasta, który raduje się razem z mieszkańcami z tego, że kolejna akcja pomocowa wspólnie jest tak wspaniale prowadzona – dodał.

Prezydent akcentował, że „jest to chyba dla nas wszystkich niezwykle poruszające”. – I można powiedzieć, że z całą pewnością był to po prostu cios także w naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich tych ludzi, którzy po prostu chcą czynić dobro – oświadczył.

[
Kadr z filmu youtube.pl / Prezydent.pl

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania w sprawie inicjatywy wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści. Prezydent Andrzej Duda zaprosił na rozmowy przedstawicieli partii politycznych. Andrzej Duda wystąpił z inicjatywą spotkania zanim pojawiła się informacja o śmierci Prezydenta Gdańska.

Po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda poinformował, że postanowiono nie organizować marszu. – Jeszcze przed południem, kiedy prosiłem o spotkanie przedstawicieli stronnictw politycznych, klubów parlamentarnych, miałem nadzieję, że pójdziemy w Gdańsku wspólnie w milczeniu w marszu przeciw przemocy, przeciw wrogości, która niszczy naszą wspólnotę, ale niestety kolejne wydarzenia i odejście Pana Prezydenta spowodowały, że te plany muszą ulec zmianie – powiedział.

– Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu. Jeżeli obywatele chcą organizować marsze, oczywiście spontaniczne marsze, proszę bardzo, to jest zawsze wyraz solidarności – mówił. – Ale ponieważ rodzina – z tego, co się orientujemy – chce, żeby zachować powagę i zachować jak najmniej w tym wszystkim polityki, w której my przecież wszyscy uczestniczymy, w związku z czym postanowiliśmy, że nie będziemy organizowali żadnego marszu. Postanowiliśmy, że jeżeli to będzie możliwe, także ze strony rodziny, postaramy się wszyscy zjawić na pogrzebie i tam właśnie być razem i oddać hołd Panu Prezydentowi Adamowiczowi – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował, aby „usłuchać tej prośby ze strony rodziny, żeby powstrzymać się od wszelkich, zwłaszcza daleko idących komentarzy; żeby się powstrzymać w tym kontekście zwłaszcza od wszelkiej polityki”.

– Przede wszystkim proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska, jakim był bez wątpienia Pan Prezydent Adamowicz – mówił Andrzej Duda.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska wraz z ministrami, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. W rozmowach wzięli udział też m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, Mirosław Pampuch (Nowoczesna), wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Piotr Zgorzelski (PSL), a także jedna z liderek Partii Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek po południu w szpitalu, gdzie trafił w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.


foto: Paweł Adamowicz oficjalny profil na Facebooku

źródło: prezydent.pl / (KG)
film: youtube.pl / Prezydent.pl

15-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)