REKLAMA

Dlaczego warto zastanowić się nad wdrożeniem ERP?

ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, które pozwala firmom na sprawne i efektywne zarządzanie wszystkimi zasobami z poziomu jednej aplikacji.

Implementacja omawianego narzędzia może przynieść przedsiębiorstwom ogromną liczbę korzyści – mowa tutaj o ograniczeniu kosztów a także przyspieszeniu czasu realizacji wielu czynności. W poniższym artykule szczegółowo objaśniamy, dlaczego warto zastanowić się nad wdrożeniem ERP. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Systemy ERP – podstawowe informacje

Skrót ERP pochodzi z języka angielskiego – Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jest to określenie dla wyjątkowo zaawansowanego, nowoczesnego oraz specjalistycznego narzędzia informatycznego, za pomocą którego można w efektywny i kompleksowy sposób zarządzać wszelkimi zasobami i procesami, które należą do danej firmy. Słowo-klucz w odniesieniu do ERP to uniwersalność. Polega to na tym, iż podmioty posiadające dostęp do tego oprogramowania są w stanie bardzo łatwo i efektywnie zarządzać rozmaitymi gałęziami prowadzonej przez siebie działalności. To z kolei w ogromnym stopniu wpływa na poprawę rentowności, ale także na lepsze postrzeganie przedsiębiorstwa przez klientów.
Warto wskazać, że firmy, które zainwestują w ERP, mogą zarządzać wszelkimi zasobami z poziomu jednego oprogramowania – niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż, księgowość, marketing, kadry czy jakikolwiek inny dział. Sprawny obieg informacji pomiędzy poszczególnymi działami skutkuje z kolei tym, iż łatwiej można podejmować dobre decyzje. Wynika to oczywiście z faktu, iż każdy z uprawnionych pracowników ma w każdym czasie dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.
ERP to jeden z elementów tzw. Business Managment Systems – więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://mindboxgroup.com/pl/business-managment-systems/.

Dlaczego warto zdecydować się na implementację ERP – lista korzyści

Jakie korzyści wiążą się z implementacją oprogramowania ERP w ramach firmy? Trzeba przyznać, że firmy, które ostatecznie zdecydują się na skorzystanie z omawianego rozwiązania, mogą zyskać naprawdę sporo.
Przede wszystkim, oprogramowanie ERP sprawia, że zmniejszają się w długofalowej perspektywie koszty związane z magazynowaniem towarów. Oprócz tego, omawiane narzędzie przyczynia się do poprawy standardów w zakresie obsługi klienta. Ponadto znacząco zmniejsza się ryzyko popełniania błędów przez pracowników, skrócony zostaje łańcuch dostaw, zaś ryzyko powstawania zatorów płatniczych jest znacznie ograniczone. Dzięki ERP procesy rekrutacyjne trwają krócej, zaś identyfikowanie awarii, nieprawidłowości i różnych zagrożeń jest zdecydowanie łatwiejsze.

Jakie są mity na temat systemów ERP?

Na temat oprogramowania ERP w dalszym ciągu krąży wiele mitów, które mogą w skuteczny sposób zniechęcić niektórych przedsiębiorców do inwestycji w to wyjątkowe oprogramowanie. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że rzekomo na implementację ERP nie mogą sobie pozwolić małe firmy, ponieważ wiąże się to ze zbyt dużym wydatkiem. Wiadomo, że dla małych firm ponoszenie zbyt dużych kosztów może być wyzwaniem, jednakże dla większości niewielkich przedsiębiorstw implementacja ERP w ograniczonym zakresie absolutnie nie powinna być niemożliwa do sfinansowania.
Innym popularny mit wskazuje, że poszczególne systemy ERP nie różnią się między sobą. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Poszczególne rozwiązania ERP mają mnóstwo różnic – w zależności od potrzeb klienta mogą one różnić się funkcjonalnościami, interfejsem oraz wieloma innymi wyróżnikami. Wszystkie te różnice mają z kolei wpływ na to, jak funkcjonuje system na co dzień oraz w jaki sposób jest on oceniany przez pracowników.
Niesprawiedliwą i nieprawdziwą opinią jest też ta, która wskazuje, że systemy ERP niosą korzyści wyłącznie dla kierowników przedsiębiorstw. Jeśli rzeczywiście dochodzi do takiej sytuacji, to jest to dowodem wyłącznie na to, że implementacja oprogramowania ERP została przeprowadzona w sposób niewłaściwy. Tym, co powinno przyświecać implementacji ERP w ramach firmy, powinien być wzrost efektywności pracy wszystkich pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany


13-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: