REKLAMA

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi? (SONDA)

SANOK / PODKARPACIE. Przed kilkoma dniami rząd ogłosił narodowy program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aktualnie zbierane są od podmiotów leczniczych deklaracje udziału w projekcie. Docelowo, w kraju ma funkcjonować minimum 8 tys. punktów szczepień mających zdolność wykonywania 1,2 mln szczepień tygodniowo.

Premier Mateusz Morawiecki informował, że szczepienia będą dobrowolne i darmowe. Nie wszyscy patrzą jednak na opracowaną szczepionkę bezkrytycznym okiem.

Pojawiają się wątpliwości, które zasygnalizowała choćby Szwajcaria nie zatwierdzając szczepionek trzech firm. Wczoraj opublikowano też list grupy lekarzy i naukowców z Polski, którzy ostrzegają władze przez masowymi szczepieniami, które ich zdaniem mogą okazać się niebezpieczne.

Czy Ty zdecydujesz się zaszczepić przeciwko COVID-19? Zapraszamy do zagłosowania w sondzie i dyskusji.

SondaAnkieta dostępna jest na naszym Facebooku

Na początku grudnia poinformowano, że polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Do kraju ma trafić ponad 45 mln dawek szczepionki.

W pierwszej kolejności ze szczepionek mają skorzystać pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia i przedstawiciele służb, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Obecnie trwa zbieranie wniosków od podmiotów leczniczych, które zgłoszą gotowość do przeprowadzania szczepień. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, podstawowymi warunkami, jakie trzeba spełnić są: czas pracy – dostępny minimum 5 dni w tygodniu (co najmniej 1 zespół szczepiący, dostępny co najmniej 1 zespół wyjazdowy – organizacja szczepień dla pacjentów, którzy nie mają możliwości dotarcia do punktu szczepień), realizacja minimum 180 szczepień tygodniowo przez 1 zespół szczepiący i warunki lokalowe umożliwiające skuteczną separację osób szczepionych od pozostałych pacjentów.

Docelowo podmioty medyczne wykonujące szczepienia mają funkcjonować w każdej gminie i ma być ich minimum 8000.

Proponowana wycena szczepień przeciw COVID-19 Szczepionka jest dla pacjentów dobrowolna i bezpłatna. Poniższa wycena dotyczy podmiotów medycznych.

  • w punkcie szczepień bez transportu pacjenta – 61,24 zł
  • w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta – 68,15 zł
  • szczepienie w miejscu zamieszkania – 95,70 zł
  • szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym adresem – 73,19 zł

Wszystko wydaje się być zatem przygotowane i opracowane w trosce o zdrowie i życie Polaków. Jak podawały jednak trzy dni temu ogólnopolskie media, nie wszystkie kraje na tym etapie przyjęły opracowane i zaproponowane szczepionki.

Szwajcaria nie zatwierdziła stosowania szczepionek pochodzących od firm: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Jak podaje Wirtualna Polska, tamtejszy resort zdrowia zaznaczył, że w informacjach przekazanych przez producentów brakuje niektórych danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

Szwajcarzy chcą dokładniej przeanalizować dane z badań nad szczepionkami, a nie opierać się na wnioskach przedstawionych im przez firmy farmaceutyczne – czytamy na WP.pl

Z kolei wczoraj, do opinii publicznej trafił list grupy polskich lekarzy i naukowców (opisywany przez DoRzeczy), którzy wyrażają zaniepokojenie „perspektywą masowych szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 szczepionkami, które nie zostały właściwie zbadane i których zastosowanie może doprowadzić do nieoczekiwanych zmian zarówno na poziomie komórkowym, w tym zmian szlaków sygnałowych i zmiany ekspresji genów”.

Czy Ty zdecydujesz się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Zapraszamy do zagłosowania w ankiecie i dyskusji

Sonda dostępna jest na naszym Facebooku

grafika poglądowa

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, WP.pl, DoRzeczy.pl

09-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: