REKLAMA

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi? (SONDA)

SANOK / PODKARPACIE. Przed kilkoma dniami rząd ogłosił narodowy program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aktualnie zbierane są od podmiotów leczniczych deklaracje udziału w projekcie. Docelowo, w kraju ma funkcjonować minimum 8 tys. punktów szczepień mających zdolność wykonywania 1,2 mln szczepień tygodniowo.

Premier Mateusz Morawiecki informował, że szczepienia będą dobrowolne i darmowe. Nie wszyscy patrzą jednak na opracowaną szczepionkę bezkrytycznym okiem.

Pojawiają się wątpliwości, które zasygnalizowała choćby Szwajcaria nie zatwierdzając szczepionek trzech firm. Wczoraj opublikowano też list grupy lekarzy i naukowców z Polski, którzy ostrzegają władze przez masowymi szczepieniami, które ich zdaniem mogą okazać się niebezpieczne.

Czy Ty zdecydujesz się zaszczepić przeciwko COVID-19? Zapraszamy do zagłosowania w sondzie i dyskusji.

SondaAnkieta dostępna jest na naszym Facebooku

Na początku grudnia poinformowano, że polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Do kraju ma trafić ponad 45 mln dawek szczepionki.

W pierwszej kolejności ze szczepionek mają skorzystać pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia i przedstawiciele służb, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Obecnie trwa zbieranie wniosków od podmiotów leczniczych, które zgłoszą gotowość do przeprowadzania szczepień. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, podstawowymi warunkami, jakie trzeba spełnić są: czas pracy – dostępny minimum 5 dni w tygodniu (co najmniej 1 zespół szczepiący, dostępny co najmniej 1 zespół wyjazdowy – organizacja szczepień dla pacjentów, którzy nie mają możliwości dotarcia do punktu szczepień), realizacja minimum 180 szczepień tygodniowo przez 1 zespół szczepiący i warunki lokalowe umożliwiające skuteczną separację osób szczepionych od pozostałych pacjentów.

Docelowo podmioty medyczne wykonujące szczepienia mają funkcjonować w każdej gminie i ma być ich minimum 8000.

Proponowana wycena szczepień przeciw COVID-19 Szczepionka jest dla pacjentów dobrowolna i bezpłatna. Poniższa wycena dotyczy podmiotów medycznych.

  • w punkcie szczepień bez transportu pacjenta – 61,24 zł
  • w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta – 68,15 zł
  • szczepienie w miejscu zamieszkania – 95,70 zł
  • szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym adresem – 73,19 zł

Wszystko wydaje się być zatem przygotowane i opracowane w trosce o zdrowie i życie Polaków. Jak podawały jednak trzy dni temu ogólnopolskie media, nie wszystkie kraje na tym etapie przyjęły opracowane i zaproponowane szczepionki.

Szwajcaria nie zatwierdziła stosowania szczepionek pochodzących od firm: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Jak podaje Wirtualna Polska, tamtejszy resort zdrowia zaznaczył, że w informacjach przekazanych przez producentów brakuje niektórych danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

Szwajcarzy chcą dokładniej przeanalizować dane z badań nad szczepionkami, a nie opierać się na wnioskach przedstawionych im przez firmy farmaceutyczne – czytamy na WP.pl

Z kolei wczoraj, do opinii publicznej trafił list grupy polskich lekarzy i naukowców (opisywany przez DoRzeczy), którzy wyrażają zaniepokojenie „perspektywą masowych szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 szczepionkami, które nie zostały właściwie zbadane i których zastosowanie może doprowadzić do nieoczekiwanych zmian zarówno na poziomie komórkowym, w tym zmian szlaków sygnałowych i zmiany ekspresji genów”.

Czy Ty zdecydujesz się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Zapraszamy do zagłosowania w ankiecie i dyskusji

Sonda dostępna jest na naszym Facebooku

grafika poglądowa

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, WP.pl, DoRzeczy.pl

09-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)