REKLAMA

Co z ubezpieczeniem OC po sprzedaży auta?

Każdy pojazd w Polsce musi mieć ubezpieczenie OC. W momencie sprzedaży samochodu polisa ta przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Osoba, która sprzedała samochód, musi poinformować o tym swoją firmę ubezpieczeniową. Dzięki temu ubezpieczyciel może przygotować przeliczenie składki ubezpieczeniowej dla nowego właściciela.

Sprzedający ma dwa tygodnie na zgłoszenie faktu sprzedaży towarzystwu ubezpieczeniowemu. Nie oznacza to jednak, że nowy właściciel musi kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie. Ma prawo wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową.

Kupujący musi również wykonać kilka czynności. Nowy właściciel musi zarejestrować samochód, ubezpieczyć go i zgłosić się na badanie techniczne, jeżeli nie ma aktualnego przeglądu. Dopiero wtedy może korzystać z zakupionego pojazdu. Jeśli właściciel samochodu nie dopełni tych formalności, może zostać ukarany wysoką grzywną.

Jakie możliwości ma nowy właściciel pojazdu

Jeśli z jakiegokolwiek powodu aktualna polisa OC Twojego nowego samochodu nie będzie Ci odpowiadać, możesz ją wypowiedzieć. Powinieneś to zrobić jak najszybciej, aby uniknąć płacenia kolejnej składki ubezpieczeniowej – o ile polisa jest rozłożona na raty. W takim przypadku należy wysłać pismo do firmy ubezpieczeniowej, w której była zawarta polisa przez poprzedniego właściciela. Najlepiej wysłać je listem poleconym, aby otrzymać pisemne potwierdzenie doręczenia. Czasami będziesz mógł to również zrobić e-mailem lub faksem. Sprawdź, czy ta opcja jest dostępna w firmie ubezpieczeniowej, z którą się kontaktujesz.

Z drugiej strony, jeśli obecne ubezpieczenie OC Ci odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z aktualnej polisy. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne obliczenie jej wysokości, tak zwana rekalkulacja. Zwłaszcza jeśli młodszy i mniej doświadczony kierowca przejmuje starszą polisę ze zniżką. Co ciekawe, nawet w tym przypadku wykupienie ubezpieczenia może być korzystniejsze, niż ubezpieczenie w innej firmie.

Jeśli zdecydujesz się kontynuować polisę, skontaktuj się z LINK4, aby ustalić, czy konieczne jest jej przeliczenie. Gdy nowa kwota nie będzie zbyt wysoka, polisa może być kontynuowana już na Twoje nazwisko.

Trzecia możliwość to zachowanie dotychczasowej polisy do jej wygaśnięcia, a następnie wykupienie nowej w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pamiętaj, aby zrobić to kilka dni przed wygaśnięciem poprzedniej polisy.

Zakup nowego ubezpieczenia jest łatwy i nie wymaga zbyt wiele czasu ani obszernej dokumentacji. Wszystko można załatwić podczas jednej wizyty u agenta ubezpieczeniowego, przez telefon lub Internet.

Jak widzisz, po sprzedaży auta, zarówno poprzedni, jak i nowy właściciel mają przed sobą pewne obowiązki. Jednak nie są one zbyt skomplikowane i nie należy się ich bać. Musisz tylko pamiętać o obowiązujących terminach, a wszystko będzie w porządku.

Pamiętaj także, że na stronie https://www.link4.pl/ubezpieczenie-oc-wroclaw, znajdziesz specjalną ofertę dla mieszkańców Wrocławia, oraz wiele informacji na temat ubezpieczenia OC w LINK4. Nie czekaj, sprawdź naszą ofertę już teraz.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty na stronie LINK4. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

1

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

01-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: