REKLAMA

AKTUALIZACJA: Budowa drogi S19 i szlaku Via Carpathia ze środków unijnych wciąż realna? Ruch po stronie polskiego rządu (FILM)

|

AKTUALIZACJA: Budowa drogi S19 i szlaku Via Carpathia ze środków unijnych wciąż realna? Ruch po stronie polskiego rządu (FILM)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Europoseł Tomasz Poręba zwołał konferencję prasową, podczas której przedstawił najnowsze informacje związane z projektem budowy drogi S19 i szlaku Via Carpathia z funduszy unijnych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Rzeszowie Tomasz Poręba poinformował, że z jego inicjatywy Parlament Europejski postanowił ponownie zająć się kwestią budowy szlaku Via Carpathia. – Polska dostała od unijnych instytucji zielone światło na realizację tego projektu. Teraz czas na inicjatywę wicepremier Bieńkowskiej – podkreśla europoseł PiS.

W ubiegłym roku do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja od jednego z mieszkańców Stalowej Woli w sprawie budowy szlaku Via Carpathia w Polsce zwanego S19. Petycja trafiła do opinii Komisji Europejskiej, która orzekła, że możliwe jest wybudowanie tej drogi ze środków UE a z inicjatywą w tej sprawie powinien wystąpić polski rząd. Sprawę petycji od początku w PE pilotował europoseł Tomasz Poręba.

W chwili wpłynięcia petycji do Parlamentu Europejskiego i uruchomienia procedury podjąłem niezwłoczne działania w celu wpisania jej do porządku obrad Komisji Petycji, co w rezultacie pozwoliło na rozpoczęcie procedury rozpatrywania petycji przez PE” – mówi Poręba. „Byłem referentem i obrońcą petycji i udało mi się przekonać Komisję Petycji do ponownego zajęcia się tą sprawą przez Parlament Europejski. W rezultacie Parlament zamierza wysłać na Podkarpacie specjalną misję w celu przygotowania sprawozdania dla PE na temat stanu S19 – dodaje europoseł PiS.

Tomasz Poręba, który od kilku lat zabiega w Brukseli o powstanie szlaku Via Carpathia, podkreśla, że obecnie pojawia się kolejna szansa na jego budowę ze środków europejskich.
Europoseł zaznacza jednak, że kluczowa dla skuteczności podejmowanych działań będzie inicjatywa wicepremier Bieńkowskiej, do której trafiło w tej sprawie pismo od przewodniczącej Komisji Petycji. „Przewodnicząca Mazzoni wskazuje w nim zdecydowanie, że zdaniem KE oraz komisji PE projekt ten kwalifikuje się do finansowania ze środków europejskich funduszy strukturalnych i w gestii rządu RP leży wystąpienie o finansowanie. Dlatego chciałbym z tego miejsca zaapelować do pani premier o to, by nie zwlekała z odpowiedzią i jak najszybciej wystąpiła o fundusze na rzecz budowy Via Carpathia” – apeluje Poręba.

Aby ta inicjatywa była skuteczna, potrzebne jest także wsparcie mieszkańców Podkarpacia, przez które przebiega Via Carpathia. Każdy zainteresowany może podpisać taką petycję pod adresem https://www.secure.europarl.europa.eu/aboutparliament/pl/petition.html, wpisującw treści i tytule petycji jej nr 0053/2013.

KOMUNIKAT KOMISJI PETYCJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

3

zdj2

źródło: Red., materiały nadesłane

09-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: