POWIAT BRZOZOWSKI. Zagrożenie pożarowe i ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym. Wówczas dochodzi do pożarów, których można było uniknąć dzięki właściwemu eksploatowaniu urządzeń grzewczych i odpowiedniemu ich zabezpieczeniu. Brzozowscy policjanci, wspólnie ze strażakami, apelują o rozwagę i przypominają, co robić w razie ulatniania się tlenku czadu.
Brzozowscy policjanci wraz z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie – kpt. Wojciechem Sobolakiem, podczas działań edukacyjno-informacyjnych, odwiedzili kilka domów jednorodzinnych i przypomnieli ich mieszkańcom o zagrożeniach pożarowych. Apelowali także o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych, informowali, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się, gdy już dojdzie do pożaru. Działania te będą kontynuowane przez brzozowskich policjantów w ramach służby.
Głównymi źródłami zatruć czadem w budynkach są niesprawne przewody kominowe, wentylacje spalinowe i dymowe. Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny i bezsmakowy, więc trudno go wykryć. Nie bez powodu mówi się, że czad to cichy zabójca! Objawy zatrucia nim to m.in. bóle i zawroty głowy, zmęczenie i senność, duszności i trudność z oddychaniem, czasem nudności. W takich przypadkach najważniejsza jest szybka reakcja i przetransportowanie poszkodowanych w bezpieczne miejsce z dostępem do czystego powietrza i natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych.
Takim zagrożeniom można jednak przeciwdziałać. Najważniejszy krok to kontrola systemu grzewczego przez uprawnionego specjalistę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, natychmiastowe usunięcie usterek. Warto także rozważyć możliwość zainstalowania czujników tlenku węgla. Ważne jest również, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, pamiętać o mikrowentylacji (szczeliny w oknach i drzwiach) i pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
Policjanci i strażacy informują również o zakazie palenia w piecach nieodpowiednimi materiałami. Spalanie śmieci, jest nie tylko groźne dla środowiska, ale także może skończyć się dla właściciela budynku postępowaniem mandatowym. Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny.
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: