REKLAMA

BRZOZÓW: Prelekcja na temat brzozowskiej kolegiaty (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. 14 grudnia br. w Brzozowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z z-cą dyr. Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie Mariuszem Czubą.

W prelekcji przybliżającej rangę i znaczenie Kolegiaty Brzozowskiej na tle innych zabytków sakralnych w Polsce prowadzący odwołał się do historii brzozowskiego kościoła. Swoje wystąpienie zilustrował prezentacją multimedialną. Oprócz omówienia roli kolegiaty dla przemyskich biskupów, które zdecydowanie było głównym punktem referatu, prowadzący zwrócił też uwagę na znaczenie świątyni dla mieszkańców – „To jest na pewno bardzo ważne miejsce i pod względem zabytkowym, artystycznym, ponieważ stanowi ważny element rozwoju sztuki barokowej. Ale jest też ważnym miejscem pamięci, z którym łączą się wielkie wybitne postacie i to kościoła, ale też postacie świeckie. Jest także dominantą krajobrazową (…) jest symbolem dla tych okolic, ale też myślę, że jest bardzo ważnym miejscem w sercu każdego żyjącego tutaj mieszkańca, a szczególnie doceniają to ci, którzy wyjeżdżają stąd”.

Dzisiejsze spotkanie jak podkreślił proboszcz brzozowskiej parafii ks. prał. Franciszek Goch stanowi inaugurację przygotowań do uroczystości liturgicznych związanych z podniesieniem Kolegiaty Brzozowskiej do godności bazyliki mniejszej. Tytuł ten jest znakiem łączności ze Stolicą Apostolską, które nadaje się kościołom o dużym znaczeniu w życiu religijnym dla wspólnoty chrześcijańskiej. To bardzo ważne wydarzenie w życiu samej parafii jak i całej gminy. W Brzozowie uroczyste nadanie godności bazyliki mniejszej Kościołowi pw. Przemienienia Pańskiego oraz odczytanie papieskiego dekretu planowane jest na jesień przyszłego roku. Spowodowane jest to pracami konserwatorsko-budowlanymi, które obecnie trwają.

Brzozowska Kolegiata będzie drugą świątynią w dekanacie brzozowskim, oprócz starowiejskiej bazyliki, która otrzyma takie wyróżnienie i siódmą w diecezji przemyskiej. Jeszcze dziś o godz. 18:00 w kolegiacie można wysłuchać prelekcji przedstawiciela Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Serdecznie zapraszamy!

np

UM Brzozów

15-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
brzozow-prelekcja-na-temat-brzozowskiej-kolegiaty-zdjecia-00e5j